28 січня 2013

СХВАЛЕНО

Рішення колегії районної державної

адміністрації

18 грудня  2024 року  №6/1

 ЗАТВЕРДЖЕНО

 Розпорядження голови

районної державної адміністрації    

20 грудня 2024 року № 237

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

економічного і соціального розвитку 

Новгород-Сіверського району Чернігівської області

на 2025 рік

 (далі – Програма)

 

№ з/п

Зміст Програми

стор.

 

Вступ

4

І.

Аналіз стану справ економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району у 2024 році та визначення головних проблем

 

 

6

ІІ.

Головна мета, пріоритетні напрями, заходи економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району у 2025 році

 

 

21

ІІІ.

Шляхи розв’язання головних проблем та завдання соціально-економічного розвитку у 2025 році

21

1.

 

Створення безпекових умов для повсякденної життєдіяльності громадян та забезпечення їх нагальних потреб

 

21

1.1.

Забезпечення публічної безпеки населення в умовах воєнного стану та у післявоєнний період

 

21

1.2.

Забезпечення стабільного функціонування споживчого ринку та продовольча безпека району

 

23

1.3.

Задоволення потреб громадян у якісному наданні послуг у сфері охорони здоров’я

24

1.4.

Якісна освіта для всіх

25

1.5.

Забезпечення соціального захисту населення, в т.ч. ВПО. Підтримка дітей та сімей, розвиток відповідної інфраструктури

 

26

2.

Забезпечення умов для економічного і соціального розвитку  району

 

27

2.1.

Бюджетно-фінансова політика

27

2.2.

Сприяння покращенню інвестиційного клімату

28

2.3.

Інноваційний розвиток

30

2.4.

Інформатизація та цифровий розвиток

30

2.5.

Удосконалення системи надання адміністративних послуг

31

2.6.

Земельні відносини та землевпорядкування територій

32

2.7.

Якість життя населення. Заробітна плата

33

2.8.

Будівництво та житлова політика

34

2.9.

Транспортна інфраструктура та дорожнє будівництво

34

 

3.

Відновлення стабільного функціонування економіки

35

3.1.

Відновлення роботи промислового комплексу

35

3.2.

Відновлення сталого розвитку агропромислового комплексу

36

3.3.

Адаптація бізнесу до роботи в умовах подолання наслідків збройної агресії

37

3.4.

Відновлення та розвиток ринку праці, підвищення рівня зайнятості населення

38

IV.

Джерела фінансування Програми економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2025 рік

 

39

 

Додатки  до Програми економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2025 рік

 

Додаток 1

Основні показники економічного та соціального розвитку Новгород-Сіверського району на 2025 рік

 

 

Додаток  2

Перелік районних програм, що будуть реалізовуватись у 2025 році

 

 

Додаток  3

Пріоритетні проєкти, що доцільно фінансувати із залученням коштів державного, місцевого бюджетів, коштів інвесторів та благодійної допомоги у 2025 році

 

 

 

 

Вступ

 

Законодавчим підґрунтям для розроблення Програми економічного і соціального відновлення та розвитку Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2025 рік (далі – Програма) є Закони України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», «Про засади державної регіональної політики», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засад державної регіональної політики та політики відновлення регіонів і територій», постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проєкту державного бюджету» зі змінами.

Під час розробки проєкту Програми враховано також рекомендації Методології планування регіонального розвитку в Україні, запропонованої Європейським Союзом в рамках Проєкту підтримки політики регіонального розвитку України.

 За основу Програми взято показники та завдання, визначені в Стратегії розвитку Чернігівської області та відповідає завданням і положенням Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.

Програма розроблена з метою забезпечення  спільних дій органів  виконавчої влади та місцевого самоврядування  у напрямі  створення   умов для забезпечення  відновлення та сталого економічного розвитку через  відновлення  потенціалу  та  модернізацію  базових секторів  промисловості, підвищення  ефективності  діяльності агропромислового  комплексу, підтримку  малого  та середнього бізнесу, забезпечення ефективної політики  зайнятості, а на їх основі - підвищення  стандартів  життя  населення.

Програма враховує результати аналізу соціально-економічної ситуації у районі за 2024 рік з урахуванням впливу викликів соціально-економічного розвитку та необхідності подолання наслідків, що постали у зв’язку з широкомасштабним російським вторгненням в Україну. В ході розробки Програми враховано коригування в сторону зменшення очікуваних показників розвитку реального сектору економіки та ринку праці, показників розвитку житлово-комунальної інфраструктури у зв’язку з призупиненням будівельних робіт із модернізації, розширення та реконструкції інженерних мереж, розширено перелік отримувачів соціальних послуг із метою підтримки осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації та бойових дій на території України тощо.

У Програмі визначено ключові заходи, що необхідно вжити для досягнення пріоритетних завдань розвитку району у 2025 році.

Завдання та заходи соціальної та економічної політики органів виконавчої влади спрямовані на відновлення району, розв’язання найактуальніших проблем в економічній і соціальній сферах, створення якісного та безпечного середовища життєдіяльності населення.

Реалізація завдань Програми має забезпечити вирішення гострих проблем в економічній і соціальних сферах, відновлення динаміки розвитку району, покращення якості життя людей, подолання бідності та соціальних дисбалансів.

Складовою Програми є перелік районних програм, що передбачається реалізувати у 2025 році (додаток2). Фінансування заходів цих програм здійснюватиметься з урахуванням реальних можливостей місцевих бюджетів, цільових коштів з державного бюджету та інших джерел, незаборонених чинним законодавством України.

Програма містить перелік пріоритетних проєктів, що доцільно фінансувати із залученням коштів державного, місцевого бюджетів, коштів інвесторів та благодійної допомоги у 2025 році  (додаток 3).

 

  1. Аналіз економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району у 2024 році

Протягом 2024 року зусилля органів виконавчої влади у тісній співпраці із самоврядними структурами зосереджувались на втіленні у районі загальнодержавних реформ, пошуку шляхів відновлення та підтримки економічного зростання, пожвавлення інвестиційного розвитку та посилення соціальної орієнтації економіки з урахуванням впливу викликів соціально-економічного розвитку та необхідності подолання наслідків, що постали у зв’язку з широкомасштабним російським вторгненням в Україну.

 Через повномасштабне військове вторгнення російської федерації Новгород-Сіверський район зазнав значних втрат у всіх ланках економічної системи. Військові дії спричинили руйнівний вплив на життя людей та масове порушення ланцюгів економічної діяльності, руйнування інфраструктури, що насамперед призводить до значних економічних втрат як у Новгород-Сіверському районі, області так і в Україні.

Обсяги руйнування досить значні. Пошкоджено або зруйновано численні об’єкти інфраструктури, житлового фонду, закладів освіти, охорони здоров’я, спорту, культури, адміністративних будівель, інженерних мереж, дорожнього господарства. Багато підприємств призупинили свою роботу або через руйнування або через заблокований доступ до ринків збуту чи сировини. На цьому фоні відбувається кардинальна зміна не лише системи міжгалузевих зв’язків, а й структури економіки і соціальної сфери.

Додатковим викликом для аналізу та прогнозування економічного розвитку є складність оцінки поточної ситуації, оскільки практично відсутня повна статистична інформація. В умовах обмеженої офіційної статистики, джерелами альтернативної інформації, які використовуються в даних складних умовах, є адміністративні дані за окремими секторами економіки та результати опитування підприємств.

Негативний вплив воєнних дій на території України та неможливість наразі визначити наслідки російської агресії унеможливлюють розроблення реалістичного прогнозу економічного і соціального розвитку району та, як наслідок, бюджетних показників на короткостроковий та середньостроковий періоди.

 

У 2024 році (11 місяців) доходи районного бюджету склали 2197,5 тис. грн, що становить 84,42% бюджетних призначень звітного періоду.

До загального фонду у 2024 році надійшло 2197,5 тис. грн доходів при плані 2603,1 тис. грн, у тому числі :  

- субвенція  з державного бюджету місцевим бюджетам на  забезпечення окремих видатків районних рад, спрямованих на виконання їх повноважень – 1328,8 тис. грн;

- плата за надання адміністративних послуг – 134,11 тис. грн;

- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності – 340,00 грн;

- інші надходження – 63,52 тис.грн;

- інша субвенція з місцевих бюджетів – 670,74 тис. грн.

Видатки районного бюджету за 11 місяців 2024 року за загальним фондом (з урахуванням трансфертів) здійснені в сумі 1928,82 тис. грн, що становить 79,2% до уточнених планових призначень звітного періоду.

Фінансування видатків здійснено відповідно до затверджених бюджетних призначень з урахуванням пропозицій головних розпорядників коштів районного бюджету:

- державне управління – 70,2%;

- соціальний захист та соціальне забезпечення – 19,3%;

- заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту – 1,3%;

- реалізація програм у галузі сільського господарства – 2,4%;

- забезпечення національного спротиву на території району – 6,8%.

У звітному періоді було здійснено спрямування коштів вільного залишку коштів загального фонду районного бюджету в сумі 5600,00 грн на оплату комунальних послуг та енергоносіїв (оплату теплопостачання).

 

Повномасштабна війна стала новим фактором впливу на рівень ділової активності та інвестиційного середовища як в Україні, так і районі. За попередніми оцінками, відновлення нормального інвестиційного клімату займе, як мінімум, декілька років і залежатиме від запровадження дієвих інструментів підтримки та мотивації бізнесу, покриття безпекових ризиків, зниження податкового навантаження, транспортного безвізу тощо.

Залучення інвестицій залишається пріоритетним напрямком діяльності, оскільки для позитивних перетворень та розвитку району необхідні відповідні фінансові ресурси.

З  початку 2024 року на території району реалізуються 2 інвестиційні проєкти у сфері сільського господарства загальною вартістю 155,0  млн грн: Коропська селищна територіальна громада  «Будівництво тваринницького комплексу (доїльний зал на 1600 дійних корів, корівник, телятник, сарай) ТОВ «Черешеньки» (с. Райгородок) - 150,0 млн грн та «Реконструкція корівника с.Печенюги Новгород-Сіверського району ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» - 5,0 млн грн.

Через військову агресію тимчасово призупинена реалізація 3 інвестиційних проєктів, що веде до втрати можливості створення близько 20 нових робочих місць (Новгород-Сіверська міська територіальна громада - 3 проєкти вартістю 186,0 млн грн).

З метою активізації інвестиційних процесів у районі та громадах, найбільш широкого залучення вітчизняних та іноземних інвестиційних ресурсів у розвиток економіки, соціальної сфери, медицини, освіти та культури у 2024 року активізована робота щодо залучення позабюджетних коштів, зокрема, міжнародної технічної допомоги у соціально-економічний розвиток району та територіальних громад шляхом взяття активної участі у конкурсах на залучення грантів.

Фізичними особами підприємцями подані заявки та отримані міні-гранти на реалізацію бізнес-планів: у Коропській селищній територіальній громаді – 8 (1800,0 тис грн), у Понорницькій селищній територіальній громаді – 2 (500,0 тис. грн), у Новгород-Сіверській міській територіальній громаді – 2 (400,0 тис.грн). 

Продовжується отримання міжнародної технічної допомоги в рамках 2 проєктів, реалізація яких продовжувалася у 2024 році: Новгород-Сіверська міська територіальна громада - 1, Коропська селищна територіальна громада -1:

  • «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (Dobre) у Новгород-Сіверській  територіальній громаді» - 3197,1 тис.грн;
  • «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (Dobre) у Коропській територіальній громаді» - 4717,235 тис.грн.

На сьогодні Новгород-Сіверською міською радою підписано 12 меморандумів про співпрацю з іноземними організаціями, що реалізують проєкти у сфері водопостачання, цивільного захисту, освіти та інших галузях. Таким чином впродовж 2024 року отримано допомогу від основних організацій:

  1. Глобал Комьюнітіз, виконавець Програми від USAID «Децентралізація Приносить Кращі Результати та Ефективність» (DOBRE) (3 292,0  тис. грн):
  • у рамках реалізації «Програми покращення послуги будівництво, ремонт та обслуговування доріг і тротуарів у Новгород-Сіверській міській територіальній громаді» отримано каток тандемний Bobcat ATR26 та причіпну підмітальну машину CEKSANHAMARAT на загальну суму 2927,3 тис. грн.
  • у рамках реалізації молодіжного проєкту «Мобільний молодіжний простір» придбано техніки, меблів та обладнання на суму 364,7 грн.
  1. Міжнародна неурядова організація ВПІНО «Філія АКТЕД» (9836,5 тис. грн):
  • роботи з капітального ремонту водопостачання в селі Дробишево, загальна сума залучених коштів – 418,3 тис. грн;
  • розробка робочого проєкту «Капітальний ремонт системи водопостачання населених пунктів Горбове, Юхнове, Араповичі Новгород-Сіверського району Чернігівської області» на загальну суму 680,5 грн;
  • робочий проєкт «Типове проєктне рішення щодо облаштування діючих артезіанських свердловин та заміни насосного обладнання для населених пунктів Новгород-Сіверської громади Чернігівської області» на суму               2230,2 тис. грн;
  • здійснюються роботи із заміни водонапірної башти в с. Горбове на суму 715,9 тис. грн;
  • плануються заміна та встановлення контейнерів для тимчасового зберігання твердих побутових відходів і заміна зношених та аварійних шин та дисків на сміттєвозі;
  • зроблено роботи в Ліцеї № 1 на суму  5547,6 тис. грн;
  • передано обладнання для закладів освіти на суму 244 тис. грн.
  1. Кімонікс Інтернешнл Інк./Фонд «Партнерство за сильну Україну» (1 031,8 тис. грн):
  • передача обладнання для функціонування місцевої системи оповіщення про небезпеку на суму 48,7 тис. грн;
  • передача майна для створення високоякісного контенту для громадян на суму 586, 1 тис. грн;
  • обладнання для влаштування та забезпечення обладнанням класу безпеки в початковій школі «Дзвіночок» для обслуговування учнів цієї та інших шкіл громади на суму 397 тис. грн;
  1. Дитячий Фонд ООН «ЮНІСЕФ» (9 473,9 тис. грн):
  • отримано матеріали та обладнання на суму 741,5 тис. грн;
  • надано обладнання та техніка для закладів освіти на суму 746,3 тис. грн;
  • здійснено ремонт укриттів закладів освіти на суму 7 986,1 тис.грн.

З початку року було надано благодійної допомоги для населення громади, у т.ч. ВПО:

- продуктові набори від Американської некомерційної організаціїGEM (Global Empowerment Mission Ukraine) – 22915 наборів (у т.ч. ВПО – 2 250 шт);

- продуктові набори від продовольчої програми ООН – (в т.ч. для ВПО 95 наборів).

Загальна сума залучених інвестицій - 131482,6 тис. грн.

У 2024 році були підписані:

- меморандум про співпрацю між Коропською селищною радою та Благодійною організацією «Благодійний фонд «Право на захист», у рамках якого реалізовано проєкт «Знищуємо бар’єри – підвищуємо доступність у Коропській громаді»;

- меморандум про взаєморозуміння між Коропською селищною радою та Організацією «Людина в скруті» (People in Peril) з метою реалізації проєкту «Відновлення захисних споруд / бомбосховищ у навчальних закладах Чернігівської області» (Риботинський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Коропської селищної ради Чернігівської області);

- меморандум про співробітництво з Муніципалітетом Гулбене (Латвія), метою якого є встановлення та розвиток взаємовідносин у сферах: соціальна сфера, енергоефективність, культура, спорт і освіта, бізнес і економіка, послуги;

- угода про взаємодію та партнерство між ГО «Відділення НОК України у Чернігівській області» та Коропською об’єднаною територіальною громадою, що передбачає об’єднання зусиль задля розвитку масової культури та спорту, залучення різних груп населення до ведення здорового способу життя, пропаганди олімпійських цінностей, збереження та примноження спортивних традицій та олімпійської спадщини регіону, сприяння розвитку спортивної інфраструктури та олімпійських видів спорту, реалізація програм розвитку фізичної культури та спорту в територіальній громаді.

Коропська селищна рада продовжує співпрацювати з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в рамках компоненту «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади». Станом на сьогодні в рамках зазначеної Програми триває робота над проєктами «Забезпечення доброго врядування завдяки участі громадськості та підвищенню якості надання послуг і захисту довкілля на сході України», «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні», «Школа соціальної роботи».

У рамках Меморандуму про співпрацю між громадською організацією «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» та Коропською селищною радою щодо впровадження швейцарсько-українського проєкту DECIDE - «Децентралізація для розвитку демократичної освіти у 2024 році реалізуються проєкти «Summer Clubs «Ми вдома – в Україні», «Відбудова: Ініціатива з відновлення шкіл».

Реалізований проєкт «Створення центру спільнототворення «Korop Space» на базі публічної бібліотеки» у рамках проєкту «Протидія торгівлі людьми та надання допомоги вразливим групам населення в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у 2024 році.

У вересні 2024 року Коропська селищна рада стала учасником проєкту «Відновлення та підтримка громад» (HREF), що реалізується представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Німецьким державним банком розвитку KFW.

Спільно з громадськими організаціями в рамках Програми ООН у 2024 році успішно реалізований проєкт «Коло соціальної підтримки у Коропській громаді «Ти не один» (вартість проєкту 325,307 тис. грн.).

У 2024 році реалізуються проєкти: «Розвиток діючої хлібопекарської галузі в селищі Короп шляхом облаштування міні-пекарні», «Проєкт екстреного реагування на виклики військової агресії російської федерації проти України», «Розвиток спортивної інфраструктури для молоді шляхом облаштування баскетбольного майданчика в селищі Короп», «Придбання спеціалізованої техніки та обладнання для покращення послуги з водовідведення в Коропській територіальній громаді».

Загалом в рамках Програми у 2024 році Коропською селищною радою отримано міжнародної технічної допомоги на загальну суму 4717,235 тис. грн.

Коропська селищна рада продовжує роботу з реалізації проєкту «Капітальний ремонт Коропської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Т.Г. Шевченка з енергоефективними заходами та створення нового освітнього простору по вул. Поштова, 10 в смт. Короп, Чернігівської області» в рамках Програми з відновлення України.

У 2024 році триває робота з реалізації проєкту Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні «Вогнеборці. Зміцнення спроможності українських громад шляхом розвитку добровільних пожежних команд», за фінансовою підтримкою Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми «Development Cooperation Partnership Program». У рамках реалізації проєкту Коропська селищна рада отримала майно для добровільної пожежної команди на суму 649,950 тис. грн.

 

Повномасштабна війна проти України у 2024 році спричинила негативні тенденції у розвитку промисловості через низку дестабілізаційних факторів. Труднощі із логістикою, звуження можливості експорту та імпорту, падіння попиту на продукцію, скорочення замовлень через військові дії, несприятлива цінова кон’юнктура на зовнішніх ринках, наявність складнощів з постачанням сировини, висока собівартість виробництва, зростання цін на вантажні залізничні перевезення та високі ціни на енергоносії, значні курсові коливання, а також тривалі аварійні відключення електропостачання  – всі ці фактори негативно впливають на можливість здійснення виробничої діяльності та експортно-імпортних операцій підприємствами-виробниками промислового комплексу району. Продовження воєнного стану в Україні негативно вплинуло на розвиток промисловості та призвело до сповільнення, а у деяких галузях, навіть, зменшення основних показників роботи промислових підприємств.

Із 17 промислових підприємств району 14 відновили свою діяльність.

Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни» органами статистики призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо поточної ситуації в районі та області загалом. Відсутність статистичних даних унеможливлює формування звітних даних поточного року.

За 2024 рік індекс промислового виробництва становив  123,0%, індекс реалізації промислової продукції – 146,0% .

Обсяг реалізованої продукції на одну особу у 2024 році збільшився за рахунок збільшення індексу цін виробників промислової продукції до попереднього року, а також зменшення кількості населення району.

Через бойові дії загалом було втрачено близько 150 робочих місць.

Підприємства реального сектору економіки поступово повернулися до роботи, наразі частково або повністю відновили роботу 75% промислових підприємств.

4 суб’єкти промислового бізнесу на сьогодні не працюють, 9 - не відновили виробництво до рівня довоєнних обсягів через відсутність або скорочення замовлень, проблеми з логістикою, відтік кадрів, браком обігових коштів.

Упродовж 2024 року промисловими підприємствами району вироблено продукції 129,6% до минулого року.

 

Однією із базових галузей економіки Новгород-Сіверського району  є сільське господарство. Галузь формує продовольчу, економічну, екологічну та енергетичну безпеку, забезпечує розвиток технологічно пов'язаних галузей економіки і формує соціально-економічні основи розвитку сільських територій. Аграрний сектор є стратегічно важливою галуззю економіки Новгород-Сіверського району.

У галузевій структурі сільського господарства провідне місце належить рослинництву. Перевага надається вирощуванню зернових культур (пшениця, ячмінь – озимий та ярий, соняшник). Як прибуткова галузь, зерновиробництво є одним з основних джерел надходжень для сільгосптоваровиробників району.

В адміністративних межах району знаходиться 249,5 тис. га сільськогосподарських угідь, з них ріллі 178,3 тис. га.

На цих землях у районі працює 169 сільськогосподарських підприємств, з них 106 фермерських господарств.

Посівні площі під урожай 2024 року склали 79,2 тис. га або 98% до минулого року, з них 29,1 тис.га озимі культури та 50,1 тис.га ярі культури.  Зернові та зернобобові  культури займають 44,8 тис. га або 103% до минулого року, технічні культури  26,9 тис. га, або 90,1% до минулого року, кормові культури посіяні на площі 6,7 тис. га, або 94,4% до минулого року, картопля посаджена на площі  641,3 га, або 100,1% до минулого року.

Значна частина сільськогосподарських земель  в адміністративних межах Семенівської та Новгород-Сіверської громад не використовується за призначенням, бо знаходяться в 20-ти кілометровій зоні від державного кордону. Ця ситуація значно вплинула на економічний стан підприємств, що працюють у прикордонні.

У сільгосппідприємствах району налічувалось 11675 голів великої рогатої худоби, що на 302 голови менше, ніж було на початку 2024 року, з них 5382 голови корів, що на 120 голів менше, ніж було на початку 2024 року.

Зменшення поголів’я великої рогатої худоби відбулося через масові обстріли сільгосппідприємств Семенівської територіальної громади, де зазнали значних пошкоджень тваринницькі приміщення, техніка, загинула велика рогата худоба.

У 2024 році з Семенівської громади (ПСП «Степанич») до с. Гнатівка Новгород-Сіверської територіальної громади переміщено 180 голів теличок молочної породи «Голштин».

         

Розвиток малого та середнього бізнесу є важливим чинником економічного зростання, зайнятості населення, створення робочих місць і взагалі зміцнення економіки району.

Руйнування та пошкодження об’єктів ведення бізнесу під час бойових дій внаслідок російської агресії, втрата традиційних ринків збуту товарів, розрив ланцюгів постачання сировини і матеріалів, дефіцит кадрів, прискорення інфляційних процесів, зниження купівельної спроможності населення призвели до значних збитків суб’єктів підприємницької діяльності та зниження їх ділової активності.

Поступово відновлюють роботу малі (в тому числі мікро  підприємства) та середні підприємства, хоча і не на повну потужність.

Кількість діючих малих підприємств у Новгород-Сіверському районі становить 243 суб'єкти, середніх – 15. Кількість фізичних осіб-підприємців -1415 осіб, юридичних осіб -1036.

Обсяги реалізованої малими та середніми підприємствами продукції (робіт, послуг) за 2024 рік очікується 396,3 млн грн.

Надходження від діяльності суб’єктів малого і середнього підприємництва до місцевого бюджету за 2024 рік очікується 216,2 млн грн.

Враховуючи дослідження Mastercard SME Inde український малий та середній бізнес шукає шляхи повернення до повноцінної роботи та продовження розвитку. Серед головних потреб підприємці відзначають нестачу нових замовлень та ринків збуту (56%), коштів на розвиток (33%) та необхідність допомоги з логістикою (23%). 

За видами економічної діяльності найбільша кількість підприємств малого та середнього бізнесу зосереджена у сферах послуг, оптової та роздрібної торгівлі, промисловості. Сфера побутових послуг (перукарні, салони краси, ремонт одягу та інші) більш, ніж на 90% формується за рахунок приватних підприємців-фізичних осіб.

Протягом 2024 року здійснювались заходи щодо інформування платників податків про результати реалізації заходів підтримки громадян та малого бізнесу, що запроваджені Урядом в умовах воєнного стану.

Для створення умов щодо підвищення підприємницької активності місцевого населення, підтримка існуючих підприємців та фермерів у Новгород-Сіверській громаді створено Центр підтримки підприємництва та туризму. Нажаль, в умовах воєнного стану Центр почав працювати більше з акцентом на допомогу мешканцям громади та ВПО.

Негативний вплив воєнних дій на території України унеможливлює розроблення реалістичних прогнозів економічного розвитку підприємств малого та середнього бізнесу.

Враховуючи обмеження для підприємницької діяльності, що виникли у зв’язку із запровадженням воєнного стану, а також розгортання інфляційних процесів, подорожчання паливно-мастильних матеріалів, підвищення цін на енергоносії, імпортні матеріали та сировину, переважна більшість показників розвитку малого та середнього підприємництва у звітному році прогнозується на рівні попереднього року.

Оборот роздрібної торгівлі (роздрібний товарооборот підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля), за 2024 рік у порівнянні з  2023 роком збільшився на 1,0% і становить майже 800,0 млн грн.

Торговельне обслуговування мешканців району забезпечує близько 769 об’єктів роздрібної торгівлі юридичних та фізичних осіб. Вони працюють над насиченням споживчого ринку району якісними товарами народного споживання в широкому асортименті і обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров’я та життєдіяльності населення.

Для забезпечення споживчого попиту населення на продовольчі товари за помірними цінами в селах району, крім стаціонарної торгівлі, систематично проводиться виїзна торгівля. 

За 2024 рік передбачається досягти обороту роздрібної торгівлі 976,8 млн грн, що на 100,8%  більше, ніж у 2023 році.

 

Для удосконалення якості та стандартів надання адміністративних послуг, наближення їх до громадян у Новгород-Сіверському районі функціонує чотири Центри надання адміністративних послуг.

Адміністративні послуги надаються через: Центр надання адміністративних послуг Новгород-Сіверської міської ради, відділ-центр надання адміністративних послуг Коропської  селищної ради, відділ «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Семенівської  міської ради, відділ «Центр надання адміністративних послуг» Понорницької селищної ради.

На офіційному вебсайті кожної територіальної  громади створені і постійно оновлюються сторінки «Центр надання адміністративних послуг», де можна ознайомитись з інформацією щодо функціонування Центрів, переліку адміністративних послуг, що можуть надаватися через ЦНАП, та із зразками оформлення відповідних документів.

Центри надання адміністративних послуг громад району підключені до усіх електронних сервісів необхідних для роботи, у тому числі: Автоматизована система «Реєстр територіальних громад», Державний реєстр актів цивільного стану, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державний реєстр прав на нерухоме майно, комплексна послуга  «є-Малятко», платформа центрів Дія, портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва,  програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада», тощо.

Через ЦНАП суб’єкти звернення мають змогу отримати різні види  послуг:

  • у Центрі надання адміністративних послуг Новгород-Сіверської міської територіальної громади - 271 видів послуг;
  • у Центрі надання адміністративних послуг Коропської селищної територіальної громади - 262 види послуг;
  • у Центрі надання адміністративних послуг Семенівської міської територіальної громади - 225 видів послуг;
  • у Центрі надання адміністративних послуг Понорницької селищної територіальної громади - 249 видів послуг.

За звітний період 2024 року Центром надання адміністративних послуг Новгород-Сіверської міської територіальної громади надано 9454 адміністративні послуги; Центром надання адміністративних послуг Коропської селищної територіальної громади надано 14432 адміністративні послуги;   Центром надання адміністративних послуг Семенівської міської територіальної громади надано 6866 адміністративних послуг; Центром надання адміністративних послуг Понорницької селищної територіальної громади  надано 5480 адміністративних послуг.

Надходження до  бюджетів місцевих рад адміністративного збору за надані адміністративні послуги у звітному періоді 2024 року становили: Новгород-Сіверський ЦНАП - 98,9 тис. грн, Коропський ЦНАП – 1088,266 тис. грн, Понорницький ЦНАП – 436,8 тис. грн, Семенівський ЦНАП – 395,0 тис. грн.

Кожна громада співпрацює з різними донорами у сфері матеріально- технічної підтримки ЦНАПів та отримані методичної та кваліфікаційної допомоги працівниками ЦНАПів:

  • Семенівська міська територіальна громада отримала ноутбуки, багатофункціональні принтера за програмою EGAP, що фінансується за підтримки Швейцарії;

     - Новгород-Сіверська міська територіальна громада та Коропська селищна територіальна громада отримує методичну та консультативну допомогу для працівників ЦНАПів у рамках дії програми USAID DOBRE;

    -  за Програмою розвитку ООН  ЦНАПи Новгород-Сіверської міської ради  та Коропської селищної ради забезпечені зчитувачами ID-карток;

     - через проєкт «Мобільна валіза ЦНАП» ЦНАПи Новгород-Сіверської міської ради  та Коропської селищної ради отримали комплекти обладнання для надання пересувних послуг (ноутбук-трансформер; портативний принтер; ручний сканер; зчитувач ID-карток; павербанк; відеокамеру; маршрутизатор (роутер); супутні периферійні пристрої);

    - за Програмою розвитку ООН  ЦНАП  Коропської селищної ради забезпечений обладнанням для видачі паспортів;

    - Понорницька селищна територіальна громада  в рамках реалізації Проєкту PROSTO отримала оргтехніку для надання адміністративних послуг, методичні та консультативні послуги у сфері роботи ЦНАПу.

Державними реєстраторами районної державної адміністрації надаються 8 видів адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та 19 у сфері реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців. У 2024 році було надано 735 адміністративних послуг з реєстрації речових прав на нерухоме майно та 437 адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, що на 217 послугу більше, ніж у звітному періоді 2023 року. У звітному періоді 2024 року спостерігається тенденція до збільшення кількості фізичних осіб-підприємці, які припиняють свою підприємницьку діяльність за власним бажанням. До  районного бюджету Новгород-Сіверського району надійшло 134,1 тис. грн адміністративного збору, що становить 105,5% до відповідного періоду 2023 року (127,1 тис. грн).  За наданням адміністративних послуг зверталися переважно мешканці громад Новгород-Сіверського району. Державними реєстраторами постійно надавались консультації щодо порядку надання адміністративних послуг.

           

Районною державною адміністрацією ведеться постійна робота з  максимального охоплення автобусним сполученням населених пунктів району. Значна частина населення району має потребу в перевезеннях громадським автомобільним транспортом, особливо це стосується соціально незахищеної категорії населення району. Рівень доходів населення району не дозволяє привести тарифи на автобусні перевезення до повної відповідності з сучасними витратами на перевезення.  Тому, протягом 2024 року діє районна програма з оплати послуг з обслуговування автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування Радичів – Понорниця – Новгород – Сіверський.

На території Коропської та Новгород-Сіверської територіальних громад сільське населення обслуговується 9 приміськими автобусними маршрутами загального користування, з них: на території Новгород – Сіверської територіальної громади - 5, у Коропській селищній територіальній громаді – 4.

Продовжує курсувати приміський поїзд Терещенська - Семенівка, який на сьогодні з’єднує дві громади Новгород-Сіверського району.

Районна державна адміністрація разом з громадською організацією «ПРОЛІСКА» організувала безкоштовні автобусні маршрути  соціального перевезення населення з прифронтової зони  Жадове - Семенівка, Семенівка - Новгород-Сіверський, Кам’янська Слобода – Новгород-Сіверський. Зараз громадська організація «ПРОЛІСКА» розглядає можливість організації автобусного маршруту Олександрівка - Новгород-Сіверський.

 

У зв’язку з агресією російською федерацією створена та працює державна програма «єВідновлення»  щодо наповнення реєстру  пошкодженого  майна та надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти  нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Новгород-Сіверською та Семенівською міськими територіальними громадами здійснюється наповнення реєстру  пошкодженого  майна. За 2023-2024 роки громадами внесено в реєстр 715 об’єктів, у тому числі Новгород-Сіверською міською територіальною громадою – 428, Семенівською міською територіальною громадою – 287.

Через портал «Дія» на отримання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України у 2024 році надійшло 295 заяв (за пошкоджені -174, за знищені – 121). Щодо пошкодженого майна у Семенівській міській територіальній громаді - 130 та Новгород – Сіверській міській територіальній громаді - 44.  Оброблено банком та нараховано компенсації на суму 4232105,59 тис. грн. Опрацьована 31 заява щодо знищеного майна на суму 48995,65 тис. грн.   

З метою збільшення кількості поданих через Портал Дія заяв на отримання компенсації за пошкоджене майно,  на сайті районної державної адміністрації розміщена інформація для населення з покроковим алгоритмом дій щодо отримання компенсації за пошкоджене майно.

 

Для покращення інфраструктури населених пунктів, зокрема дорожньої, транспортної доступності у Новгород-Сіверському районі за рахунок державних коштів Службою  відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області на 2024 рік проведені роботи з ямкового ремонту Р-65 Контрольно-пропускний пункт "Миколаївка" – Семенівка – Новгород-Сіверський – Глухів – контрольно-пропускний пункт "Катеринівка", Н-27 Чернігів - Мена - Сосниця - Грем’яч, Р-82 Сосниця - Короп - Поліське,  Т-25-19 Холми - Авдіївка - Оболоння, Т-25-/Н-27/ Покошичі - Деснянське - Курилівка.

На території Новгород-Сіверського району інтернет - мережа представлена компанією «Укртелеком», іншими великими інтернет-провайдерами операторами ринку мобільного інтернету «Кієвстар», «Vodafone Украина», «Lifecell». Але через велику площу району якість інтернету досить низька, особливо на прикордонній території.

Районною державною адміністрацією проведено роботу з представниками національних мобільних операторів щодо налагодження стійкого мобільного  зв’язку в населених пунктах району,  визначений перелік станцій, що необхідно в першу чергу забезпечити переносними джерелами автономного живлення, проаналізовано якість з надання послуг всіма операторами, якими користується населення району. 

Напрацьований подальший формат роботи між представниками мобільних операторів,  органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

         

Чисельність населення району станом на 01.07.2024 становила 55719 осіб.

Протягом 2024 року на обліку у філії Чернігівського обласного центру зайнятості перебувало 1028 безробітних громадян Новгород-Сіверського району, станом на 01 грудня 2024 року залишилось 458 осіб.

Працевлаштовано за сприянням філії Чернігівського обласного центру зайнятості 169 осіб (у тому числі 9 безробітних з числа осіб з інвалідністю).

Проведено заходи щодо організації та ведення тимчасових та громадських робіт, до яких залучено 92 безробітні особи району.

Усі громади Новгород-Сіверського району долучились до суспільно-корисних робіт, куди залучено 538 чоловік.

Станом на 01 грудня 2024 року заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях, що розташовані на території району, не було.

У звітному періоді засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат не проводилось.

 

На території району проживає 3428 громадян, яким у 2024 році проведено виплату державних соціальних допомог на суму 46249,2 тис. грн.

Починаючи з 2022 року до Новгород-Сіверського району з територій проведення активних бойових дій, тимчасово окупованої території України перемістилися 4495 громадян та перебувають на обліку  як внутрішньо переміщені особи, з них 886 сімей отримують допомогу на проживання.

Виплати державних соціальних допомог проведені своєчасно і в повному обсязі, заборгованість відсутня.

У 2024 році надійшло 1119,5 тис. грн  субвенції на проведення компенсаційних виплат та пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (у районі проживає 6763, з них 395 дітей).

Протягом звітного періоду 17 дітей з інвалідністю отримали реабілітаційні послуги в комунальній установі «Обласний центр комплексної  реабілітації дітей з інвалідністю «Відродження» Чернігівської обласної ради, 4 дитини пройшли реабілітацію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю» на суму 85,4 тис. грн.

На обліку перебуває 4310 осіб з інвалідністю, із них дітей зазначеної категорії до 18-ти років 238.

       

На території району проживає 8212 дітей.

Статус дитини-сироти, дитини позбавленої батьківського піклування, мають 159 дітей, з них: 88 - перебуває під опікою, піклуванням, 57 - виховуються у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, 4 - будинку дитини, 3 - навчально-реабілітаційний центр управління освіти і науки, 2 - загальноосвітніх-школах інтернатах, 4 - вихованці професійно-технічних навчальних закладів.      

У 2024 році ведеться активна робота щодо охоплення сімейними формами виховання дітей, які перебувають у закладах інституційного догляду, всього влаштовано до сімейних форм виховання 35 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлено 2 дитини.

На території району функціонує 11 дитячих будинків сімейного типу та 18 прийомних сімей, де виховуються 124 дитини-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа. У 2024 році створений  1 будинок сімейного типу та  8 прийомних сімей, куди влаштовано 18 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до вже існуючих дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей довлаштовано 17  дітей, до кінця поточного року планується довлаштувати у такі сім'ї 3 дитини.

На квартирному обліку в районі перебуває 107 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

У територіальних громадах району мережа закладів освіти на кінець 2023/2024 навчального року складається з:

  • 22 закладів дошкільної освіти, 3 дошкільні підрозділи у закладах загальної середньої освіти, 7 – у навчально-виховних комплексах. Загальний  контингент вихованців - 913;
  • 36 закладів загальної середньої освіти з контингентом 4722 учні;
  • 6 закладів позашкільної освіти з контингентом 2057 вихованців.

4 заклади дошкільної освіти Семенівської міської територіальної громади (Машівський, Олександрівський, Тимоновицький та Семенівський № 5), Олександрівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Семенівської міської ради Чернігівської області та Янжулівська філія Семенівського ліцею № 2 Семенівської міської ради Чернігівської області у 2023/2024 навчальному році освітній процес не здійснювали у зв’язку з призупиненням своєї діяльності.

Розпочатий процес ліквідації 6 закладів загальної середньої освіти та створення на їх базі філій для надання базової загальної середньої освіти.

Відповідно до Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання до 2029 року та операційного плану на 2024-2026 роки у 12 закладах загальної середньої освіти, у 43 інклюзивних класах навчалися 52 дитини з особливими освітніми потребами. 6 інклюзивних груп 4 закладів дошкільної освіти відвідували 9 вихованців, які потребували корекції розвитку.

Для оновлення автопарку заклади освіти Новгород-Сіверської, Семенівської міських та Коропської селищної територіальних громад отримали як благодійну допомогу по 1 шкільному автобусу вартістю 3 381 000, 00 грн, 1 526 290, 50 грн та 3 382 271, 73 грн.

Зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти здійснювалося переважно за рахунок коштів місцевого бюджету.

Зруйнованою залишається будівля Новгород-Сіверської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, проведені роботи з її розмінування. Визнані пошкодженими будівлі 3 закладів дошкільної освіти, 9 загальної середньої освіти та 2 позашкільної освіти. У 2024 році проведено поточні ремонтні роботи 5 таких закладів освіти – 1 дошкільного, 2 загальної середньої та 2 позашкільної. 

 

Медичне обслуговування населення на території Новгород-Сіверського району здійснюється на первинному рівні – 4 центрами первинної медико-санітарної допомоги і вторинному рівні – 3 лікарнями.

Головним напрямом роботи у сфері охорони здоров’я є впровадження державної Програми медичних гарантій, підвищення якості та доступності медичних послуг на всіх рівнях.

З 01 липня 2024 року у КНП «Новгород-Сіверська центральна міська лікарня ім. І.В. Буяльського», створено реабілітаційне відділення на 20 ліжок. За пакетом  «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» лікарня чекає на підписання договору, за пакетом «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в  амбулаторних умовах» - подано заявку.  

Заклади охорони здоров’я Новгород-Сіверського району забезпечені  джерелами безперебійного електроживлення різної потужності, мають наявний запас паливно-мастильних матеріалів, мають централізоване та автономне опалення.

У КНП «Новгород-Сіверська центральна міська лікарня ім. І.В. Буяльського» впроваджено телемедичні консультування пацієнтів за допомогою телемедичної платформи. Зазначена телемедична платформа дозволяє проводити консультації в напрямках: неврологія, травматологія, внутрішня медицина, ендокринологія, хірургія, лікування болю та в напрямку інфекційних захворювань.

За підтримки Чернігівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України запроваджено виїзди мобільних медичних бригад до громад Новгород-Сіверського району на постійній основі.    

Разом з тим, на відновлення та розвиток економічної та соціальної сфер впливають невирішені проблемні питання, головними серед яких залишаються:

- недостатня забезпеченість мешканців району безпековими захисними укриттями та сховищами;

- дефіцит та відтік кваліфікованих кадрів у галузях матеріального виробництва та комунальній сфері, старіння робочої сили;

- зниження економічної активності суб’єктів малого та середнього підприємництва або повне її припинення у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні;

- загроза пошкоджень об’єктів комунальної інфраструктури: житлового фонду, систем водопостачання та водовідведення, теплопостачання, під час воєнних дій, їх зношеність потребуватиме значних капіталовкладень;

- втрата частини доходів до місцевих бюджетів через відтермінування обов’язкових платежів;

- суттєве обмеження торговельно-економічних відносин;

- порушення чи відсутність налагоджених логістичних зв’язків;

- недостатність інвестиційних ресурсів для модернізації та технологічного оновлення виробництва;

- неповна завантаженість виробничих потужностей промислових підприємств;

- відсутність замовлень та ринків збуту на виготовлену продукцію, зменшення обсягів її реалізації;

- постійне зростання вартості енергоресурсів (паливно-мастильні матеріали, газ, електроенергія), сировини, запасних частин та послуг сторонніх організацій;

- недостатній рівень розрахунків за надані комунальні послуги різними категоріями споживачів (підприємці, підприємства, населення, тощо);

- високий рівень захворюваності, смертності серед населення громади;

- скорочення посівних площ через замінування окремих території.

Існують також ризики і загрози, що можуть впливати на хід реалізації Програми, зокрема:

- ймовірність повторного вторгнення рф та рб на територію Чернігівської області;

- тривалість військового стану в країні;

- негативна демографічна ситуація та продовження міграції працездатного населення в інші українські міста та до інших країн;

- нестабільна цінова політика на енергоресурси;

- нестабільність національної валюти та її девальвація;

- нестабільні надходження до місцевих бюджетів із-за змін у податковому законодавстві;

- недостатній рівень внутрішніх заощаджень та купівельної спроможності населення.

.

ІІ. Головна мета, пріоритетні напрямки, заходи економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району у 2025 році

 

Головною метою Програми є відродження економічного потенціалу Новгород-Сіверського району та його соціальної сфери для забезпечення гідних умов життя та добробуту населення району на основі подолання негативних наслідків впливу російської збройної агресії шляхом відновлення зруйнованих та пошкоджених об’єктів виробничої та соціальної інфраструктури, стимулювання інвестиційної діяльності та ділової активності малого і середнього бізнесу, подальшого підвищення енергоефективності об’єктів житлово-комунального господарства та соціальної сфери, створення сприятливих умов для відновлення розвитку територіальних громад району на 2025 рік.

Досягнення поставленої мети буде здійснюватись через реалізацію пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку району у 2025 році:

забезпечення публічної безпеки населення в умовах воєнного стану та у післявоєнний період;

енергетична безпека, диверсифікація та автоматизація джерел енерго- та теплозабезпечення;

відбудова зруйнованих та пошкоджених об’єктів житлово-комунальної, соціальної, дорожньої інфраструктури;

сприяння стабільній роботі промислового комплексу району;

забезпечення продовольчої безпеки району;

сприяння адаптації бізнесу до функціонування в умовах подолання наслідків збройної агресії російської федерації;

підвищення якості та доступності освіти, медичного обслуговування, соціального захисту, житлово-комунальних послуг, фізкультури та спорту, а також поліпшення стану навколишнього природного середовища.

 

ІІІ. Шляхи розв’язання головних проблем та завдання соціально-економічного розвитку у 2025 році

  1. Створення безпекових умов для повсякденної життєдіяльності громадян та забезпечення їх нагальних потреб

 

  1.   Забезпечення публічної безпеки населення в умовах воєнного стану та у післявоєнний період

Проблемні питання:

Загрози безпеці населення району у зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну та дестабілізація ситуації в Україні.

Відсутність ефективної системи безпеки у районі.

Недостатність накопичення резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій усіх рівнів.

Існуюча система оповіщення нагально потребує модернізації та створення на її базі територіальних та місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення.

Неналежне фінансування для здійснення експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв'язку цивільного захисту, програм та заходів щодо забезпечення пожежної та техногенної безпеки в районі.

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Вдосконалення системи оповіщення та інформування населення про виникнення надзвичайних ситуацій.

Створення резерву матеріально – технічних ресурсів для виконання заходів запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.

Проведення поточних ремонтів, технічного обслуговування та утримання захисних споруд цивільного захисту та споруд подвійного призначення. Будівництво захисних споруд загального користування в багатоповерхових районах міста (бомбосховищ) їх комплектація необхідними матеріально-технічними засобами.

Підвищення рівня протипожежного захисту на території територіальних громад району, забезпечення протипожежним захистом населення та об'єкти незалежно від форм власності.

Організація навчання населення правилам безпечної поведінки при виникненні надзвичайних ситуацій, небезпечних подій та перепідготовка керівних, управлінських кадрів у сфері цивільного захисту.

Забезпечення безпеки в закладах освіти та охорони здоров’я шляхом обладнання укриття в закладах.

Підтримка в належному стані безпечних локацій для населення шляхом проведення поточного ремонту  укриттів в багатоповерхових будинках.

Надання правової допомоги населенню та якісних сервісних послуг.

Удосконалення форм та методів взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування у вирішенні проблемних питань забезпечення правопорядку в районі, захисту прав та свобод громадян, у тому числі модернізації матеріально-технічного забезпечення.

 

Очікувані результати:

 

Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Улаштування сховищ для забезпечення безпечного та комфортного перебування під час повітряних тривог: забезпечення штучним освітленням, ліхтарями переносними акумуляторними, резервуарами для води, контейнерами для зберігання харчових продуктів, баками для нечистот, місцями для сидіння.

 Забезпечення об’єктів інфраструктури генераторами, обігрівачами, резервуарами для води, ліхтарями переносними акумуляторними.

 Придбання сирен (систем оповіщення) з метою вчасного оповіщення населення щодо повітряних тривог.

 Поліпшення матеріально-технічного забезпечення  пожежних команд.

 Матеріально-технічне забезпечення добровільного формування цивільного захисту.

1.2.Забезпечення стабільного функціонування споживчого ринку та продовольча безпека району

Проблемні питання:

Зростання цін на продовольчі товари через негативний вплив військових дій.

Зниження купівельної спроможності та адаптація населення до поточної ситуації.

Необхідність розширення площ та реконструкції ринків  .

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Економічне обстеження інфраструктури споживчого ринку, зокрема, цивілізованих об’єктів торгівлі.

Моніторинг здійснення виїзного обслуговування мешканців малих та віддалених населених пунктів .

Надання інформаційно-консультативної підтримки у роботі місцевих товаровиробників,  проведення семінарів-практикумів, бізнес-майстерень тощо з пошуку ринків збуту продукції місцевого виробництва .

Інформаційно-методична підтримка громадян, суб’єктів господарювання з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів .

Будівництво малих архітектурних форм (кіосків), благоустрій території ринків.

Спорудження, перекриття, реконструкція малих архітектурних форм (кіосків).

 

Очікувані результати:

 

Збільшення обороту роздрібної торгівлі району у 2025 році у порівнянні з очікуваними даними за 2024 рік на 25,0 %.

Підвищення рівня культури торгівлі.

Збільшення торговельних місць на ринках та підвищення рівня їх оснащеності і благоустрою ринків.

Підвищення рівня інформованості та правової обізнаності споживачів стосовно реалізації і захисту їх прав.

Підвищення професійного рівня спеціалістів у сфері  бізнес-адміністрування, розширення  економічних взаємовідносин, установлення ділових контактів між товаровиробниками та суб'єктами торгівлі району

 

  1. Задоволення потреб громадян у якісному наданні послуг у сфері охорони здоров’я

Проблемні питання:

Необхідність підвищення доступності надання медичної допомоги з застосуванням телемедицини в центрах первинної медичної допомоги.

Потребує модернізації медична інфраструктура.

Необхідність проведення інформатизації закладів охорони здоров’я та перехід на електронний документообіг.

Необхідність забезпечення розвитку єдиного медичного простору.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Подальший розвиток системи Е-health та електронного документообігу у всіх закладах охорони здоров’я.

Загальна інформатизація закладів охорони здоров’я області та перехід на електронний документообіг для створення єдиних реєстрів закладів, лікарів, пацієнтів, ліків тощо.

Розвиток сучасної системи надання медичної допомоги матерям та дітям, направленої на зниження материнської та дитячої смертності.

Подальша розбудова медичної інфраструктури на рівні територіальних громад.

Підвищення доступності та якості медичного обслуговування центрами первинної медичної допомоги.

Виконання заходів щодо медичної та психологічної реабілітації військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб.

Впровадження технологій телемедицини, використання інформаційно-комунікаційних технологій для консультацій та діагностики в лікувальних закладах різних рівнів надання медичної допомоги.

забезпечення впровадження заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я, зокрема у територіальних громадах; оптимізація та профілізація напрямів вторинної медичної допомоги;

проведення системної роботи щодо профілактики, виявлення на ранніх стадіях та лікування найбільш поширених і соціально небезпечних хвороб, запобігання поширенню короновірусної інфекції COVID-19;

забезпечення реалізації проєктів з реконструкції та капітальних ремонтів опорних закладів охорони здоров’я, оснащення їх сучасним медичним обладнанням;

проведення структуризації закладів охорони здоров’я в розрізі сучасної адміністративно-територіальної реформи та забезпечення максимального доступу до медичних послуг на всіх рівнях медичної допомоги;

забезпечення впровадження процесів діджиталізації медичної допомоги району, зокрема телемедичних, онлайн-консультацій на всіх рівнях надання медичної допомоги; укомплектування телемедичним обладнанням закладів охорони здоров’я.

 

Очікувані результати:

Забезпечення своєчасної діагностики та лікування захворювань, розширення можливостей доступності населення до медичного обслуговування.

Забезпечення надання медичної та реабілітаційної допомоги населенню району.

Покращення стану матеріально-технічного забезпечення закладів охорони здоров’я району.

Збереження тенденції до зниження захворюваності населення району, а також виявлення захворювань на ранніх стадіях.

Зниження рівня материнської та малюкової смертності.

 

  1. Якісна освіта для всіх

 

Проблемні питання:

Існуюча мережа закладів дошкільної освіти не повною мірою задовольняє потреби населення територіальних громадах.

Потребує подальшого оновлення парк шкільних автобусів.

Залишається низьким відсоток охоплення дітей позашкільною освітою в сільській місцевості.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Розвиток та модернізація мережі закладів дошкільної освіти.

Створення нового освітнього простору, розширення матеріально- технічної бази закладів освіти, реконструкція та ремонти шкільних приміщень, ігрових, спортивних майданчиків, оновлення навчально- методичного і спортивного обладнання, відповідно до Концепції Нової української школи.

Запровадження системи управління безпечністю харчових продуктів (HACCP), розробка сучасного меню з урахуванням пропозицій дітей та батьків. Забезпечення якісним гарячим харчуванням здобувачів освіти.

Придбання шкільних автобусів для перевезення дітей, які проживають за межею пішохідної доступності та педагогічних працівників із сільської місцевості.

Забезпечення якості освіти шляхом формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти відповідно до потреб громади та району, покращення їх матеріально-технічної бази;

сприяння впровадженню ціннісних орієнтирів державних стандартів дошкільної та базової середньої освіти, Концепції «Нова українська школа»;

впровадження в освітній процес новітніх інформаційно-комунікаційних технологій та інструментів дистанційного навчання, електронних освітніх систем для закладів загальної середньої освіти (е-щоденників, е-журналів), забезпечення доступу до якісних навчальних матеріалів (е-підручників, онлайн-курсів, інтерактивних матеріалів, відеоуроків, 3D-моделей, VR-лабораторій);

сприяння у наданні освітніх послуг особам з особливими освітніми потребами та впровадження у закладах освіти інклюзивного навчання;

сприяння функціонуванню інклюзивно-ресурсного центру;

 забезпечення регулярного безоплатного підвезення дітей (в тому числі спеціальним транспортом) та педагогічних працівників до закладів загальної середньої та дошкільної освіти.

Очікувані результати:

 

Забезпечення перевезенням 100% дітей, які проживають за межею пішохідної доступності та педагогічних працівників до місць навчання (роботи) та у зворотньому напрямку (місця проживання).

Створення в закладах освіти безпечного освітнього середовища, комфортних умов для навчання та виховання здобувачів освіти.

Підвищення якості освіти, у тому числі за дистанційною формою навчання.

Створення умов для рівного доступу дітей до якісної освіти, раціонального і ефективного використання ресурсів.

Збільшення кількості дітей, охоплених якісним, гарячим харчуванням.                            

Збільшення кількості здобувачів освіти, охоплених позашкільною освітою.

 

1.5.Забезпечення соціального захисту населення, в т.ч. ВПО

 

Проблемні питання:

 

Необхідність забезпечення додаткової підтримки, підвищення рівня якості життя та охоплення соціальним супроводом осіб з інвалідністю, ветеранів війни, захисників, захисниць та членів їх сімей, пенсіонерів, учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті, внутрішньо переміщених осіб, їх соціалізація та соціальна безпека у суспільстві.

Накопичення інших проблем у сфері соціального захисту, які потребують вирішення.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Задоволення нагальних потреб внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів міжнародних організацій, волонтерів, місцевих бюджетів.

Забезпечення своєчасного призначення допомоги на проживання      внутрішньо переміщеним особам.

Забезпечення санаторно-курортним лікуванням пільгових категорій громадян.

Організація та здійснення професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, що мають право в установленому законодавством порядку на цей вид діяльності.

Проведення виплати щомісячної грошової допомоги учасникам боротьби за незалежність України у ХХ столітті.

Формування комплексної системи реабілітації та інтеграції вразливих груп населення.

Створення мережі надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору та/або залучення надавачів соціальних послуг недержавного сектору).

Розроблення інформаційних матеріалів щодо переліку соціальних послуг, їх змісту і порядку надання для широкого інформування населення

 

Очікувані результати:

 

Поліпшення житлових умов населення.

Додаткова фінансова підтримка внутрішньо переміщених осіб та учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті.

Відновлення та зміцнення здоров’я пільгових категорій громадян у санаторно-курортних закладах.

Повернення до професійної та громадської діяльності вразливі групи населення.

Підвищення рівня інформованості населення щодо соціальної підтримки та послуг і процедур їх надання.

Розвиток базових соціальних послуг у громадах відповідно до потреб сімей/осіб.

 

2. Забезпечення умов для економічного і соціального  розвитку району

2.1.  Бюджетно-фінансова політика

 

Проблемні питання:

Негативний вплив воєнних дій на території України унеможливлює розроблення реалістичних прогнозів бюджетних показників.

Недостатність у окремих місцевих бюджетах бюджетних призначень на забезпечення повної потреби у видатках на оплату праці працівників бюджетних установ та на проведення розрахунків за електричну та теплову енергії, водопостачання, водовідведення та природний газ, що споживаються бюджетними установами.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Розподіл головними розпорядниками граничних показників за бюджетними програмами у 2025 році за принципом концентрації ресурсів на першочергових діях та заходах, що необхідно вжити для виконання покладених на них функцій, у тому числі для подолання наслідків війни.

Забезпечення мінімізації та ефективного використання видатків бюджету для виконання заходів з реалізації функцій у відповідних сферах, з метою досягнення конкретних результатів та поставленої мети із отриманням позитивних тенденцій від реалізації заходів.

Визначення показників бюджету з урахуванням загальної військової ситуації, наявності фінансових ресурсів, пріоритетних потреб бюджетної сфери, необхідності вжиття заходів щодо ліквідації наслідків збройної агресії, забезпечення першочергових потреб населення в умовах воєнного стану та внутрішньо переміщених осіб, враховуючи показники функціонування економіки району.

Отримання додаткового фінансового ресурсу з державного бюджету.

Вжиття заходів місцевими радами та залучення додаткового фінансового ресурсу з місцевих бюджетів (спрямування вільних залишків коштів, здійснення перерозподілу видатків, оптимізація мережі установ та чисельності працівників та інші заходи для покриття недостатності у видатках на заробітну плату з нарахуваннями та енергоносії).

 

Очікувані результати:

 

          Збільшення доходів місцевих бюджетів (без трансфертів) на 6,4 %.

          Покращення платіжної дисципліни.

 

2.2  Сприяння покращенню інвестиційного клімату

 

Проблемні питання:

 

Загрози національній безпеці України у зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну та дестабілізація ситуації в Україні.

Відсутність чіткої державної позиції щодо інвестиційної політики.

Законодавча нестабільність в Україні, відсутність надійних гарантій захисту від змін законодавства для іноземних інвесторів.

Значний податковий і адміністративний тиск на діяльність підприємств.

Відсутність належним чином підготовлених інвестиційних  майданчиків.

Недосконалість правової та організаційної бази для забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні.

Низький відсоток підприємств, що виробляють високотехнологічну продукцію, та закріплення сировинної спеціалізації економіки району на світовому ринку.

Мала кількість розроблених відповідно до світових стандартів та на підставі фахових досліджень інвестиційного потенціалу району конкретних бізнес-планів, техніко-економічних обґрунтувань та проєктів розвитку територіальних громад району.

Встановлення прозорого та конкурентного середовища для інвестиційної діяльності на засадах застосування мінімально необхідного регуляторного втручання державних органів в безпосередню господарську діяльність суб’єктів господарювання.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

Маркетинг та промоція інвестиційного потенціалу району.

Проведення інвестиційних форумів, виставково-ярмаркових заходів, участь делегацій району в міжнародних та регіональних економічних та інвестиційних форумах, організації зустрічей з  представниками бізнесу.

Створення системи комплексного інформаційного та іншого супроводження інвестиційного процесу.

Підготовка пропозицій щодо удосконалення правової та організаційної бази для забезпечення сприятливого інвестиційного     клімату.

Створення реєстру крупних інвестиційних проєктів, що можуть бути реалізовані на засадах державно-приватного партнерства.

Спрощення процедур створення індустріальних парків із доступом до землі, інфраструктури та державних сервісів.

Наповнення та актуалізація баз даних інвестиційних об’єктів (вільних земельних ділянок, незадіяних виробничих приміщень, об’єктів незавершеного будівництва), що можуть бути запропоновані потенційним інвесторам.

Розвиток логістичної інфраструктури, фінансування інвестицій та інновацій за кошти державного бюджету, залучення альтернативних джерел фінансування, сприяння розвитку державно-приватного партнерства, запровадження спеціальних режимів інвестиційної діяльності, сприяння та організаційне забезпечення пільгового кредитування інноваційної діяльності.

Періодичне оновлення рекламно-іміджевої продукції та інформаційно-презентаційних матеріалів про район з використанням сучасних форматів подання інформації.

Проведення підготовки та перепідготовки фахівців місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань організації роботи із залучення інвестицій та підвищення комунікативних навичок, зокрема в режимі відеоконференції.

 

Очікувані результати:

 

Позитивний інвестиційний імідж Новгород-Сіверського району на  міжнародній арені та в Україні.

Підвищення конкурентоспроможності району.

Зниження потенційних ризиків для інвестування та формування позитивного інвестиційного іміджу Новгород-Сіверського району.

Збільшення частки експортоорієнтованої та інноваційної продукції суб’єктами господарювання району.

Поглиблення діючих та налагодження нових зв’язків між суб’єктами господарювання району та іноземними інвесторами.

Створення нових технологічних виробництв, зростання частки високотехнологічної та інноваційної продукції.

Зростання експорту продукції місцевих товаровиробників.

Створення нових індустріальних парків та промислових майданчиків в районі.

Залучення додаткових ресурсів міжнародної макрофінансової  допомоги.

Збільшення податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

 

2.3. Інноваційний розвиток

 

Проблемні питання:

 

Висока економічна та політична невизначеність, зумовлена  військовим вторгненням російської федерації в Україну.

 Нерозвинута інноваційна інфраструктура району, відсутні індустріальні парки в районі.

Відсутність фінансових інструментів підтримки інновацій  та  стартапів в районі.

Недостатній рівень захисту прав інтелектуальної власності в днржаві.

Нестача фахівців з інноваційного менеджменту та маркетингу, трансферу технологій та бізнес-планування.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Застосування інноваційних технологій у промисловості, аграрному секторі та будівництві, у тому числі завдяки підтримці більш розвинутих країн в частині надання ними відповідних технологій.

Сприяння розбудові інноваційної інфраструктури району, зокрема створенню індустріальних парків.

Організація інформаційних та тренінгових заходів для поширення кращих практик реалізації інноваційних проєктів.

Сприяння в реалізації інноваційних проєктів та стартапів в районі.

Допомога підприємствам району в частині їх участі у міжнародних виставкових заходах з метою промоції інноваційних продуктів та програмного забезпечення.

Популяризація інноваційного потенціалу та підвищення обізнаності в сфері інноваційної діяльності.

 

Очікувані результати:

 

Формування сприятливого інноваційного клімату в районі.

Збільшення кількості інноваційно-активних підприємств.

Зростання обсягів реалізованої інноваційної продукції.

Підвищення якісних показників та розширення асортименту інноваційної продукції.

 

2.4.  Інформатизація та цифровий розвиток

 

Проблемні питання:

 

Недостатній рівень інституційного забезпечення процесів інформатизації.

Відсутність підключення до широкосмугової мережі Інтернет в  частині району, зокрема об'єктів соціальної інфраструктури.

Недостатній рівень доступу жителів району до електронних   послуг.

Технічне відставання інформаційно-комунікаційних систем, мереж передачі даних, що відзначаються недостатньою пропускною здатністю і надійністю зв'язку.

Недостатня захищеність інформаційних ресурсів та мереж органів державної влади та місцевого самоврядування в умовах воєнного стану.

Низький рівень цифрової грамотності жителів району.

Відсутність місцевих програм інформатизації та цифрового розвитку.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Залучення позабюджетних (грантових) коштів для реалізації проєктів інформатизації та цифрового розвитку.

Створення та підтримка діяльності інституцій з цифрового розвитку (структурних підрозділів цифровізації, комунальних підприємств, проєктних офісів тощо).

Подальша реалізація «Інтернет субвенції» Мінцифри задля підключення усіх населених пунктів.

Розробка місцевих програм інформатизації та забезпечення їх фінансування за рахунок місцевих бюджетів.

Сприяння місцевим провайдерам та операторам мобільного зв'язку з розбудови інфраструктури для забезпечення можливості доступу до широкосмугової мережі Інтернет, 3-4G інтернету та мереж Wi-Fi.

Забезпечення участі, жителів району у програмах цифрової грамотності Мінцифри.

 

Очікувані результати:

 

Доступ до широкосмугової мережі Інтернет у 100% населених пунктів області.

Забезпечення доступу мешканців області до електронних послуг.

Створення систем захисту інформації в ораганах державної влади та місцевого самоврядування.

Зменшення цифрового розриву жителів міст, селищ та сіл.

Реалізація нових проєктів у сфері інформатизації та цифрового розвитку.

 

2.5.  Удосконалення системи надання адміністративних послуг

 

Проблемні питання:

 

Неготовність багатьох ЦНАПів до надання розширеного переліку адміністративних послуг (брак відповідних приміщень в ЦНАПах, складність залучення персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам, встановлених законодавством, для надання окремих видів адміністративних послуг).

Відсутність електронного документообігу між суб’єктами надання адміністративних послуг та ЦНАПами, що ускладнює, уповільнює обмін інформацією та документами, необхідними для надання адміністративних послуг громадянам, збільшує      навантаження на працівників ЦНАПів.

Відсутність доступного та зручного в користуванні програмного комплексу для забезпечення інформаційної взаємодії між суб’єктами надання адміністративних послуг та проведення моніторингу якості надання адміністративних послуг, який об’єднав би всі державні програмні комплекси, з якими працюють ЦНАПи.

Недостатнє матеріально-технічне забезпечення ЦНАПів у сільській місцевості (брак відповідного технічного та комп’ютерного обладнання, програмного забезпечення, засобів комунікації).

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Розбудова існуючої мережі ЦНАПів, наближення послуг до пересічних громадян, підвищення їх якості та поліпшення сервісу  обслуговування.

Впровадження проведення онлайн моніторингу роботи ЦНАПів.

Оснащення ЦНАПів «програмними продуктами» (електронний документообіг, підключення до державних реєстрів тощо).

Створення комфортних умов для перебування відвідувачів з особливими фізичними потребами у ЦНАПах.  

 

Очікувані результати:

 

          Розширення мережі  сучасних  ЦНАПів та їх трансформація у Дія Центри.

          Розширення на старостинських округах мережі віддалених робочих місць адміністратора з метою наближення адміністративних послуг до сільського населення

          Забезпечення доступності, прозорості, відкритості, та зрозумілості  дій для громодян та бізнесу у сфері надання адміністративних послуг, спрощення процедур для отримання послуг максимуму адміністративних послуг в одному місці.

          Розширення переліку адміністративних послуг, що надаються населенню та бізнесу в електронній формі.

           Забезпечення доступності адміністративних послуг для людей з обмеженими можливостями.

          Підвищення рівня обізнаності громадян про нові можливості щодо отримання адміністративних послуг онлайн та вміння користуватися сучасними сервісами.

          Підвищення рівня компетентності та професійної підготовки адміністраторів ЦНАПів.

 

2.6.Земельні відносини та землевпорядкування територій

 

Проблемні питання:

 

Неналежне фінансове забезпечення заходів земельної реформи.

Відсутність відомостей про всі земельні ділянки, що були зареєстровані в Державному реєстрі земель, Державному земельному кадастрі, у тому числі право на що виникло до 2004 року.

Необхідність поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів району, де термін її дії завершився.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Поновлення нормативної грошової оцінки земель населених  пунктів, де термін її дії завершився.

Проведення нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

Здійснення інвентаризації земель.

Проведення поліпшення сільськогосподарських та лісогосподарських угідь.          Використання земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до розроблених схем землеустрою із техніко-економічним обґрунтуванням використання і охорони земель та затверджених проєктів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне  обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь.

 

Очікувані результати:

 

Збільшення  надходжень  до   місцевих  бюджетів  податку  на землю та орендної плати.

Можливість визначення державного мита при спадкуванні, даруванні земель.

Раціональне використання земельних ресурсів, оптимізація складу угідь, поліпшення якості ґрунтів.

 

2.7.Якість життя населення. Заробітна плата

 

Проблемні питання:

 

Зниження рівня реальної зарплати через негативні інфляційні  процеси.

Нелегальні трудові відносини та незадекларована заробітна плата.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Запровадження у повному обсязі заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення.

Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань дотримання трудового законодавства.

 

Очікувані результати:

 

Зростання рівня середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника у порівнянні з 2024 роком на 30 %.

Індекс реальної заробітної плати складе 103 %.

Збільшення надходжень податку на доходи з фізичних осіб до місцевих бюджетів.

Упередження (виявлення) порушень трудового законодавства.

 

2.8.Будівництво та житлова політика

 

Проблемні питання:

 

Значна кількість об’єктів соціальної та інфраструктурної мережі, що потребують капітального ремонту або реконструкції, у тому числі що постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації та потребують відновлення (нового будівництва).

Складність отримання громадянами банківських кредитів та інших фінансових ресурсів для будівництва та придбання житла, яка з настанням воєнного стану ще більше зросла.

Приплив внутрішньопереміщених осіб, які не забезпечені фінансово та потребують житла для тимчасового проживання.

Недостатній рівень залучення приватних іноземних інвесторів та донорської допомоги до реалізації проєктів з відновлення постраждалих територій.

 

 Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Реалізація проєктів з відновлення постраждалих територій за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, приватних іноземних інвесторів та донорської допомоги.

Збільшення обсягу коштів місцевих бюджетів та коштів з інших джерел на співфінансування проєктів, що реалізуються за рахунок державного бюджету.

 

Очікувані результати:

 

Прогнозований обсяг введеного в експлуатацію житла у 2025 році  зросте на 8,0 % більше очікуваного у 2024 році.

 

2.9.Транспортна інфраструктура та дорожнє будівництво

 

Проблемні питання:

 

Незадовільний стан значної частини мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення та потреба проведення комплексу робіт з капітального та поточного середнього ремонтів.

Пошкодження автомобільних доріг та руйнація штучних споруд внаслідок збройної агресії російської федерації.

Постійне пошкодження дорожнього полотна автомобільних доріг і мостів за рахунок порушення перевезень великоваговими та великогабаритними транспортними засобами.

Наявність автобусних перевізників, які надають послуги з перевезення пасажирів із порушенням вимог законодавства України.

Необхідність вирішення проблемних питань пов’язаних з перевезенням на автобусних маршрутах загального користування пільгової категорії громадян, які мають право пільгового проїзду відповідно до чинного законодавства.

Відсутність капітального залізничного мосту через річку Десна на ділянці Терещенська – Семенівка 32 км перегону Шостка - Новгород-Сіверський.

Обмеження в перевезенні вантажів і пасажирів залізничним мостом через річку Десна.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Забезпечення належного транспортно-експлуатаційного стану та безпеки дорожнього руху за рахунок експлуатаційного утримання на автодорогах області.

Подальший розвиток мережі автомобільних доріг до медичних закладів, закладів освіти та інших соціально важливих об’єктів.

Запровадження мережі систем автоматичного габаритно-вагового контролю транспортних засобів.

Закладення у місцеві бюджети на 2024 рік витрат на компенсацію автотранспортним та залізничним підприємствам за перевезення пільгових категорій пасажирів.

Проведення обговорення на рівні району з діловим середовищем, представленим, як приватним бізнесом, так і державними підприємствами із залученням органів місцевого самоврядування щодо будівництва капітального залізничного мосту через річку Десна.

Визначення основних аспектів участі кожної компетентної сторони щодо започаткування процесу підготовки відповідного документального оформлення будівництва капітального залізничного мосту через річку Десна.

 

Очікувані результати:

 

Забезпечення для жителів району транспортного сполучення між населеними пунктами.

Покращення  транспортно-експлуатаційного стану автодоріг   загального користування.

Забезпечення підвищення рівня безпечності доріг та дорожньої інфраструктури.

Зниження аварійності на дорогах за рахунок поліпшення умов  руху та вдосконалення умов проїзду.

Виведення із ринку пасажирських перевезень автоперевізників, які працюють з порушенням вимог законодавства України.

Вирішення питання проїзду пільгових категорій громадян на  автомобільному та залізничному транспорті.

Розроблення чіткого алгоритму подальшого етапу реалізації проєкту щодо будівництва капітального залізничного мосту через річку Десна та ступені участі кожного з учасників.

 

3.Відновлення стабільного функціонування економіки

3.1.  Відновлення роботи промислового комплексу

 

Проблемні питання:

Негативна динаміка в багатьох галузях промисловості через повномасштабну війну російської федерації проти України.

Проблеми з логістикою.

Подорожчання палива та енергоресурсів.

Подорожчання імпортної сировини, відповідно готової продукції, а також зниження попиту на неї, у зв’язку із різкою зміною курсу долара США.

Подальше підвищення технологічного та технічного рівня виробництва шляхом впровадження новітніх технологій та модернізації основних засобів.

Використання інструментів підтримки розвитку малого і середнього бізнесу в промисловості.

Сприяння у вирішенні проблемних питань промислових підприємств району шляхом проведення нарад, круглих столів, зустрічей тощо, підготовка за ініціативи підприємств та органів місцевого самоврядування пропозицій Кабінету Міністрів України та відповідним міністерствам України щодо ініціювання внесення змін або доповнень до нормативно-правових актів, що регулюють  питання промисловості.

Залучення місцевих промислових виробників до участі в публічних закупівлях та інфраструктурних проєктах.

Розвиток мережі індустріальних парків.

 

Очікувані результати:

 

          Прогнозується зростання обсягу у порівняні з 2024 роком:

  • виробництва промислової продукції на 2,9 %;

          - реалізованої промислової продукції на 22,2 %.

3.2.  Відновлення сталого розвитку агропромислового комплексу

 

Проблемні питання:

 

У зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України значно підвищилися ціни на паливно-мастильні матеріали та мінеральні добрива для проведення комплексу польових робіт.

Дефіцит робочої сили для проведення комплексу польових робіт, викликаний мобілізацією до лав ЗСУ.

Зменшення кількості логістичних маршрутів для експорту продукції галузі рослинництва, що спричиняє збільшення залишків такої продукції у аграріїв та зумовлює дефіцит місць її зберігання.

Скорочення поголів’я великої рогатої худоби через нерентабельне виробництво та постійні обстріли територій, що відносяться до зони бойових дій.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Відновлення роботи існуючих вітчизняних промислових підприємств, що виробляють мінеральні добрива, що зумовить їх здешевлення для аграріїв.

Пошук нових логістичних маршрутів через західні кордони країни для експорту сільськогосподарської продукції.

Залучення інвестиційних коштів на відбудову (реконструкцію) пошкоджених сільськогосподарських виробничих приміщень на території району .

Запровадження державної (міжнародної) підтримки агровиробникам у вигляді надання на безповоротній основі засобів тимчасового зберігання зерна (поліетиленові пакети ємністю 200 т).

Відновлення державної підтримки господарствам населення, які утримують поголів’я великої рогатої худоби, для юридичних осіб – державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції.

Ініціювання внесення змін до діючого законодавства щодо порядку надання в оренду сільськогосподарських угідь орендарям за умови концентрації на 100 га сільськогосподарських угідь понад 50 умовних голів худоби і птиці.

 

Очікувані результати:

 

Збільшення кількості виробників мінеральних добрив.

Розблокування існуючих та відкриття нових логістичних маршрутів для експорту сільськогосподарської продукції, що забезпечить збільшення надходжень валютної виручки у державний бюджет країни та обігових коштів у аграріїв району.

Залучення коштів міжнародних організацій на відновлення інфраструктури сільського господарства (потужностей для зберігання зерна), що розширить можливість товаровиробників у зберіганні таких культур.

Збереження родючості ґрунтів.

Мотивація м’ясних порід, збільшення виробництва яловичини, зайнятість сільського населення.

Збільшення виробництва молока і м’яса, створення робочих місць  на селі.

3.3. Адаптація бізнесу до роботи в умовах подолання наслідків збройної агресії

 

Проблемні питання:

 

Порушення логістичних ланцюгів. Низький рівень бізнесової активності.

Низький рівень обізнаності суб’єктів малого та середнього підприємництва щодо доступу до програм МТД, що впроваджуються в Україні.

Високе податкове навантаження на суб’єктів малого і середнього підприємництва.

Відсутність додаткових джерел формування фінансових ресурсів суб’єктів господарювання.

Складнощі щодо налагодження роботи з релокованими підприємствами, зокрема з перевезенням обладнання, коштами на релокацію, змінами логістики, пошуком нових ринків збуту та іншими проблемами.

Падіння платоспроможного попиту на внутрішньому ринку. 

Низький рівень розвитку соціального підприємництва в районі.          

Відтік кадрів за кордон, брак кваліфікованої робочої сили.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Запровадження додаткових стимулів для розвитку бізнесу, зокрема зменшення податкового навантаження, пільгові кредити та гранти.

Підтримка конструктивної взаємодії між владою та бізнесом, з метою інформування компаній про плани влади щодо податкової та фінансової політики та своєчасним реагуванням на їх зміни.

Максимальна діджиталізація всіх процесів у взаємодії держави та бізнесу та надання допомоги бізнесу у вирішенні найбільш стійких проблем.

Здійснення заходів щодо підтримки та розвитку кадрів для високотехнологічної промисловості.

Налагодження роботи з ефективної організації, юридичного та інформаційно-консультативного супроводу процесу релокації бізнесу.

Забезпечення належної координації роботи всіх причетних до процесу релокації бізнесу (органів місцевого самоврядування, територіальних органів міністерств та відомств, причетних підприємств, установ та організацій району).

Забезпечення підвищення рівня обізнаності суб’єктів підприємницької діяльності, у тому числі через використання вебресурсів (вебсайту, фейсбук сторінки, e-mail, експортних дайджестів тощо), організацію опитувань, публікації статей тощо для розширення співпраці районних підприємств з потенційними діловими партнерами.

Надання суб’єктам малого і середнього підприємництва необхідної організаційної, інформаційно-консультативної, навчально- методичної, ресурсної та фінансово-кредитної підтримки, вдосконалення інфраструктури підтримки бізнесу та пошуку фінансових ресурсів.

Розширення можливостей доступу суб’єктів малого і середнього підприємництва до отримання кредитних ресурсів.

Висвітлення теми соціального підприємництва в місцевих засобах масової інформації, соціальних мережах, поширення досвіду успішних соціальних підприємств.

Ініціювання перед центральними органами виконавчої влади вирішення проблемних питань, що заважають веденню підприємницької діяльності.

 

Очікувані результати:

 

Налагодження партнерських відносин бізнесу та місцевих органів   влади з питаннях логістики та пошуком нових ринків збуту.

Популяризація підприємницької діяльності на прикладах успішної діяльності суб’єктів малого і середнього бізнесу, у тому числі соціального підприємництва.

Високий рівень підприємницької активності, що призведе до зростання валового внутрішнього продукту, створення робочих місць, збільшення рівня податкових відрахувань, підвищення рівня життя населення.

Налагодження ефективного організаційного, юридичного та інформаційно-консультативного супроводу процесу релокації бізнесу.

Супровід внутрішньопереміщених підприємств з питань підприємницької діяльності та управління.

Покращення ресурсного та інформаційного забезпечення розвитку малого і середнього підприємництва.

Розширення механізмів фінансово-кредитної та інвестиційної підтримки малого і середнього підприємництва.

 

3.4.Відновлення та розвиток ринку праці, підвищення рівня зайнятості населення

Проблемні питання:

 

Поглиблення дисбалансу між попитом та пропозицією робочої  сили.

Зростання рівня безробіття.

Низький рівень заробітної плати у заявлених роботодавцями вакансіях до  служби зайнятості.

Нелегальна зайнятість населення.

 

Шляхи розв’язання проблем та завдання:

 

Ефективне використання урядових програм, спрямованих на стимулювання створення робочих місць.

Проведення системного аналізу ситуації на ринку праці, реалізації заходів щодо розв’язання проблем безробіття; впровадження електронних сервісів для забезпечення освітніми та тренінговими послугами безробітних громадян, в тому числі осіб з інвалідністю.

Створення умов для включення до активного суспільного життя вразливих верств населення, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил, зокрема, їх професійне навчання.

Організація громадських робіт, робіт тимчасового характеру та суспільнокорисних робіт, що заохочують та стимулюють безробітних до продуктивної зайнятості та здійснюються в інтересах територіальних громад, залучення безробітних до «Армії відновлення».

Активізація діяльності районних робочих груп з питань  детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення.

Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з метою посилення мотивації громадян до легальної зайнятості, розв’язання проблеми із виплатою заробітної плати «в конвертах», насамперед у сфері малого бізнесу.

Здійснення спеціального моніторингу погашення підприємствами, установами і організаціями заборгованості із заробітної плати на районному та місцевому рівнях.

 

Очікувані результати:

Створення нових робочих місць.

Підвищення рівня офіційної зайнятості населення.

Поступова стабілізація ринку праці.

Легальна зайнятість населення району.

Соціальний захист працівників.

 

ІV. Джерела фінансування Програми економічного і соціального розвитку Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2025 рік

 

Фінансування пріоритетних напрямків соціально-економічного розвитку району, у тому числі через регіональні та місцеві цільові програми, здійснюватиметься з урахуванням реальних можливостей відповідних місцевих бюджетів, а також виділених фінансових ресурсів державного бюджету, приватних інвестицій, кредитних ресурсів та  технічної  допомоги  міжнародних організацій.

 

Начальник відділу економіки, агропромислового розвитку та

державної реєстрації районної державної адміністрації                                                                                                                 Тетяна ГОРБОНОС

 

 

 

 Додаток 1

                                                                  до Програми економічного і соціального розвитку  Новгород-Сіверського  району

                                                                  Чернігівської області на 2025 рік

 

 

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ

ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ НОВГОРОД-СІВЕРСЬКОГО

 РАЙОНУ НА 2025 РІК

 

ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ

 економічного і соціального розвитку

Новгород-Сіверського району на 2025 рік

П о к а з н и к и

Один. виміру

2023 р.

факт

2024р. очікув.

2025 р. прогноз

Середньорічна чисельність наявного населення - всього

тис. осіб

57,5

55,7

55,1

у тому числі:

 

 

 

 

міського

тис. осіб

19,8

25,7

26,5

сільського

тис. осіб

37,7

30,0

28,6

Індекс обсягу промислової продукції за видами діяльності до минулого року

%

 

132,0

 

123,6

 

102,3

Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва по сільськогосподарських підприємствах (до попереднього року)

%

 

99,5

 

100,2

 

100,3

Обсяг перевезення вантажів автомобільним транспортом

тис. тонн

17,2

17,5

17,7

Обсяг перевезення пасажирів автомобільним транспортом

тис. пас.

332,4

335,0

335,6

Середньооблікова кількість штатних працівників, зайнятих економічною діяльністю (без малих підприємств)

тис. осіб

 

7,100

 

6,900

 

6,500

Середньомісячна заробітна плата штатних працівників, зайнятих економічною діяльністю (без малих підприємств)

грн

 

8700,0

 

8900,0

 

9065,0

Фонд оплати праці штатних працівників, зайнятих економічною діяльністю (без малих підприємств)

млн грн

 

725,9

 

736,9

 

707,1

Забезпеченість населення соціальною інфраструктурою:

 

 

 

 

житлом на одного жителя

кв. м

36,8

37,9

38,1

лікарняними закладами на 10 тис. жителів

ліжок

62,4

60,1

60,8

лікарями на 10 тис. мешканців

осіб

20,6

17,2

17,5

Охоплення дітей позашкільною освітою (у % до кількості дітей шкільного віку)

%

 

43,5

 

40,7

 

40,7

 

 

 

                Додаток 2

                                                                  до Програми економічного і соціального розвитку  Новгород-Сіверського  району

                                                                  Чернігівської області на 2025 рік

 

 

ПЕРЕЛІК

районних програм, які передбачається фінансувати

у 2025 році

 

з/п

Назва районної програми,

дата нормативно-правового акту

про її затвердження

Термін реалізації

 
 

1

Програма передачі нетелей багатодітним сім’ям, які проживають у сільській місцевості Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2021-2027 роки (рішення районної ради від 28.05.2021 №78 VIII)

2021-2027

 

2

Програма попередження дитячої безпритульності та бездоглядності, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на 2022-2026 роки

(рішення районної ради  від 21.12.2021 № 128-VIII)

2022-2026

 

3

Програма матеріально-технічного забезпечення національного спротиву на території  Новгород-Сіверського району Чернігівської області на 2025-2026 роки (розпорядження голови районної державної адміністрації  від 14 листопада 2024 року №184)

2025-2026

 

4

Програма відзначення державних, професійних свят, пам’ятнних, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед Новгород-Сіверським районом, здійснення представницьких та інших заходів у 2025  році (розпорядження голови районної державної адміністрації  від 06 грудня 2024 року №219)

2025

 

5

Районна Програма підтримки індивідуаьного житлового будівництва та розвитку особистого селянського господарства «Васний дім» на 2023-2027 роки (розпорядження начальника районної військової адміністрації від 19 грудня 2022року №В-106)

2023-2027

 

6

Районна програма з оплати послуг з обслуговування автомобільним транспортом на автобусному маршруті загального користування Новгород-Сіверський-Семенівка на 2025 рік

2025

 

7

Програма з погашення заборгованості за надані послуги зв’язку пільговим категоріям громадян Семенівської міської, Коропської селищної територіаьних громад на 2025 рік.

2025

 

 

               Додаток 3

                                                                  до Програми економічного і соціального розвитку  Новгород-Сіверського  району

                                                                  Чернігівської області на 2025 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРІОРИТЕТНІ ПРОЄКТИ,

 що доцільно фінансувати із залученням коштів державного, місцевих бюджетів,

коштів інвесторів та благодійної допомоги

у 2025 році

 

 

ПРІОРИТЕТНІ ПРОЄКТИ,

 що доцільно фінансувати із залученням коштів державного, місцевих бюджетів,

коштів інвесторів та благодійної допомоги у 2025 році

 

Назва проєкту (заходу)

Місце знаходження

 

 

Новгород-Сіверська міська територіальна громада

1.

Реконструкція харчоблоку Новгород-Сіверського ліцею №1 Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області за адресою: вул. Б. Майстренка, буд. 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область

м. Новгород-Сіверський

2.

Нове будівництво протирадіаційного укриття для  Новгород-Сіверського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Ластівка» Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, за адресою: буд.6,  провул. Шевченка, м. Новгород-Сіверський Чернігівська область

м. Новгород-Сіверський

3.

Капітальний ремонт приміщення Новгород-Сіверської початкової школи "Дзвіночок" у                   м. Новгород-Сіверський, Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

4.

Реконструкція кінотеатру «Літній» під спортивну залу по вул. Б. Майстренка, 8 в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області (коригування). Перерахування в ціни 2018 року з урахуванням додаткових робіт

м. Новгород-Сіверський

5.

Поточний середній ремонт автомобільних доріг комунальної власності вулиць Шевченка та Вокзальна в місті Новгород-Сіверському Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

6.

Капітальний ремонт проїзної частини по вул. Михайла Чалого в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

7.

Капітальний ремонт проїзної частини по пров. Заводський в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

8.

Капітальний ремонт тротуару по вул. Захисників України в м. Новгород-Сіверський Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

9.

Реконструкція будівлі харчоблоку під гуртожиток з їдальнею для внутрішньо переміщених осіб за адресою вулиця Монастирська, 2, місто Новгород-Сіверський Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

10.

Капітальний ремонт частини приміщення для облаштування внутрішньої вбиральні на першому поверсі будівлі комунального закладу «Новгород-Сіверська міська бібліотека» Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, яка розташована за адресою: вул. Губернська, буд 10, м. Новгород-Сіверський

 

м. Новгород-Сіверський

11.

Встановлення блочно-модульної твердопаливної котельні в Печенюгівському навчально-виховному комплексі Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області

с. Печенюги

12.

 

Встановлення блочно-модульної твердопаливної котельні в Чайкинському навчально-виховному комплексі Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області

с. Чайкине

13.

 

Улаштування автоматичної системи пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу, управління евакуацію людей, устаткування передавання тривожних сповіщень в закладах освіти

Новгород-Сіверська громада

14.

 

Ремонт даху першого поверху лікарняного корпусу КНП "Новгород-Сіверська центральна міська лікарня імені І.В. Буяльського" за адресою: м. Новгород-Сіверський, вулиця Шевченка, 17

м. Новгород-Сіверський

15.

 

Ремонт протирадіаційного укриття КНП "Новгород-Сіверська центральна міська лікарня імені І.В. Буяльського" Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області за адресою: вулиця Шевченка, 17, м. Новгород-Сіверський

м. Новгород-Сіверський

16.

Утеплення адміністративної будівлі КНП "Новгород-Сіверська центральна міська лікарня імені І.В. Буяльського" Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

17.

Капітальний ремонт (благоустрій) прилеглої території до будинку культури по вулиці Майстренка, 4 в м. Новгороді-Сіверському Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

18.

Капітальний ремонт міського стадіону по вул. Б. Майстренка, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська обл.

м. Новгород-Сіверський

19.

«Капітальний ремонт водонапірних веж на території Новгород-Сіверської міської територіальної громади»

Новгород-Сіверська громада

20.

Капітальний ремонт громадського будинку з господарськими (нежитловими) будівлями та спорудами в селі Дігтярівка

с. Дігтярівка

21.

Будівництво скверу по вул. Б. Майстренка, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область

м. Новгород-Сіверський

22.

Капітальний ремонт водовідвідної споруди по вул. Козацька, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська обл.

м. Новгород-Сіверський

23.

Капітальний ремонт водовідвідної споруди по вул. І. Буяльського,  м. Новгород-Сіверський, Чернігівська обл.

м. Новгород-Сіверський

24.

Будівництво протиерозійної споруди по вул. Соборна, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська обл.

м. Новгород-Сіверський

25.

Будівництво протиерозійної споруди по ліквідації ерозійних явищ по пров. Весняний в м. Новгороді-Сіверському Чернігівської області

м. Новгород-Сіверський

 

 

Коропська селищна територіальна громада

 

1

Капітальний ремонт Коропської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Т.Г. Шевченка з енергоефективними заходами та створенням нового освітнього простору по вул. Поштова, 10 в смт. Короп Чернігівської області

смт Короп

Чернігівської області

2

Капітальний ремонт водопровідної мережі по вул. Захисників України та вул. Чернігівській в смт Короп Чернігівської області

смт Короп

Чернігівської області

3

Придбання шкільних автобусів

Коропська селищна рада

Чернігівської області

4

Капітальний ремонт фасаду дошкільного закладу «Дзвіночок» смт Короп, Чернігівської області та облаштування ігрових майданчиків

смт Короп

Чернігівської області

5

Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Маршала Руденка з коригуванням проектно-кошторисної документації

смт Короп

Чернігівської області

6

Ремонт фронтону та даху приміщення Центру дитячої та юнацької творчості (виготовлення проектно-кошторисної документації)

смт Короп

Чернігівської області

7

Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Вишнева в смт Короп Чернігівської області

смт Короп

Чернігівської області

8

Капітальний ремонт дорожнього покриття  по вулиці Горького в смт Короп, Чернігівської обл. (з виготовленням проектно-кошторисної документації)

смт Короп

Чернігівської області

9

Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Дворцова в с.Риботин Чернігівської області (з виготовленням проектно-кошторисної документації)

с Риботин

Чернігівської області

10

Будівництво підвідного газопроводу високого тиску до с. Шабалинів – 12 км

с  Шабалинів

Чернігівської області

11

Капітальний ремонт дорожнього покриття  по вулиці Козацька в смт Короп, Чернігівської обл. (з виготовленням проектно-кошторисної документації)

смт Короп

Чернігівської області

12

Внутрішній ремонт приміщення КЗ «Публічна бібліотека» в смт Короп

смт Короп

Чернігівської області

13

Будівництво свердловини з водонапірною баштою в смт Короп Чернігівської області (з виготовленням проектно-кошторисної документації)

смт Короп

Чернігівської області

14

Придбання автогідропідйомника для КП «БЛАГОУСТРІЙ СЕРВІС» Коропської селищної ради

смт Короп

Чернігівської області

15

Придбання бульдозера для КП «Благоустрій»

смт Короп

Чернігівської області

16

Придбання асенізаційної машини для КП «Благоустрій»

смт Короп

Чернігівської області

17

Виготовлення ПКД на капітальний ремонт приміщення стаціонарного відділення територіального центру соціальної допомоги в с. Нехаївка

с  Нехаївка

Чернігівської області

18

Капітальний ремонт дороги Короп-Нехаївка-Шабалинів

Коропська селищна територіальна громада

Чернігівської області

19

Капітальний ремонт майнового комплексу по теплопостачанню з заміною котлів на енергоощадні за адресою Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, смт Короп, вул. Успенська, 4

смт Короп

Чернігівської області

20

Будівництво центру безпеки громадян в с.Атюша на території Коропської територіальної громади, Чернігівської області

смт Короп

Чернігівської області

21

Обладнання системи протипожежного захисту Коропського ДНЗ

смт Короп

Чернігівської області

22

Капітальний ремонт приміщень Риботинського НВК в селі Риботин Коропського району Чернігівської області (заміна вікон та дверей)

с  Риботин

Чернігівської області

23

Капітальний ремонт приміщення для створення гуртожитку для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб за адресою Чернігівська область смт Короп вул. Захисників України, 81 а

смт Короп

Чернігівської області

24

Обладнання системи протипожежного захисту Мистецької школи

смт Короп

Чернігівської області

25

Обладнання системи протипожежного захисту Центру дитячої та юнацької творчості

смт Короп

Чернігівської області

26

Улаштування укриттів в закладах освіти та медицини (Риботинський НВК, Коропська центральна лікарня)

с Риботин

Чернігівської області

27

Улаштування полігону твердих побутових відходів в смт Короп

смт Короп

Чернігівської області

28

Поточний ремонт гідроспоруди та благоустрій прилеглої території в с. Карильське

с Карильське

Чернігівської області

29

Капітальний ремонт правого крила громадської вбиральні за адресою: Чернігівська область, смт Короп, вул. Незалежності, 7

смт Короп

Чернігівської області

30

Капітальний ремонт укриття Атюшівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Станіслава Ковтуна Коропської селищної ради за адресою: вул. Захисників Вітчизни, 38 с. Атюша Новгород–Сіверського району Чернігівської області

с. Атюша

Чернігівської області

31

Капітальний ремонт укриття Оболонської ЗОШ І-ІІІ ст. Коропської селищної ради за адресою вул. Шевченка, 1 с. Оболоння Новгород-Сіверського району Чернігівської області

с Оболоння

Чернігівської області

32

Встановлення системи протипожежного захисту (сигналізації) в КНП «Коропська центральна лікарня»

смт Короп

Чернігівської області

33

Придбання наркозно-дихального апарату

смт Короп

Чернігівської області

34

Ремонт (фарбування) фасаду Коропського будинку культури

смт Короп

Чернігівської області

35

Ремонт даху будівлі КЗ «Коропська мистецька школа»

смт Короп

Чернігівської області

36

Фарбування даху будівлі Краснопільського СБК

смт Короп

Чернігівської області

 

Семенівка міська  територіальна громада

 

1

Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення Семенівської міської територіальної громади

Семенівська міська територіальна громада

2

Облаштування укриттів відповідно до вимог

Семенівська міська територіальна громада

3

Ремонт лікарні та відбудова зруйнованих або частково зруйнованих ФАПів

Семенівська міська територіальна громада

4

Будівництво міських очисних споруд біологічної очистки господарсько-побутових стічних вод

м.Семенівка

5

Будівництво найпростіших укриттів на території шкіл

Семенівська міська територіальна громада

6

Відновлення зруйнованих/пошкоджених закладів культури громади

Семенівська міська територіальна громада

7

Покращення матеріальної підтримки молодих спеціалістів лікувальної справи (залучення в громаду молодих спеціалістів лікувальної справи)

Семенівська міська територіальна громада

8

Закупівля транспортних засобів на потреби працівників соціальної служби (підвищення рівня мобільності працівників соціальної служби)

Семенівська міська територіальна громада

 

 

Понорницька селищна територіальна громада

1

Реконструкція частини приміщень адміністративної будівлі для надання адміністративних послуг за адресою: вул.Свириденка, 10а,  смт Понорниця, Чернігівська область

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

2

Капітальний ремонт укриття в ЗДО «Лісова казка» за адресою: Чернігівська область,   Новгород-Сіверський район, смт Понорниця, вул.Свириденка,22

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

3

Капітальний ремонт  Понорницького ліцею Понорницької селищної ради за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, смт Понорниця, вул.Свириденка,22

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

4

Капітальний ремонт Понорницького СБК за адресою: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, смт Понорниця, вул.Сіверська,6

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

5

Капітальний ремонт (заміна вікон та дверей) будівлі  Деснянської гімназії Понорницької селищної ради

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

с.Деснянське                              

6

Капітальний ремонт та облаштування приміщення дя надання інклюзивної освіти на території ЗДО «ісова казка» в смт Понорниця, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

7

Модернізація осередку  культури в КЗ «Понорницький будинок культури» за адресою вул.Сіверська,6, смт Понорниця, Новгород-Сіверський, Чернігівська область.

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця                              

8

Реконструкція частини колишньої будівлі школи для створення рекреаційного еко-комплексу відпочинку для фізичного та ментального відновлення потерпілих від війни

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

с.Радичів                              

9

Реконструкція центральної свердловини водопостачання

Чернігівська області

Новгород-Сіверський район

смт Понорниця