12 березня 2025

Забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 187 (зі змінами) затверджено Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад. Право на забезпечення безоплатними путівками, пільговим санаторно-курортним лікуванням до санаторно-курортних закладів згідно з медичними рекомендаціями мають:

  1. За рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Соціальний захист осіб з інвалідністю», здійснюється забезпечення путівками, пільговим санаторно-курортним лікуванням та виплата компенсації:
  • особам з інвалідністю усіх категорій, у тому числі особам, інвалідність яких пов’язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, – за напрямом забезпечення санаторно-курортними путівками осіб з інвалідністю;
  • особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, визначеним статтею 4 Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей», – за напрямом забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням та виплати компенсації.
  1. За рахунок коштів місцевих бюджетів здійснюється забезпечення путівками осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, учасників війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», осіб, зазначених у статтях 61–64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Путівки видаються відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості строком на  18–21 календарний день.

 

Особи з інвалідністю із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) забезпечуються путівками:

  • I і II групи – до санаторіїв (відділень) спінального профілю з лікуванням строком на 35 календарних днів (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості;
  • III групи – до санаторіїв неврологічного профілю строком на 18–21 календарний день (відповідно до медичних рекомендацій) у порядку черговості.

Путівками без лікування  забезпечуються особи, що супроводжують осіб з інвалідністю І групи (за винятком осіб з інвалідністю з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку), яким за висновком лікувально-профілактичного закладу необхідна постійна стороння допомога.
Для одержання путівки, пільгового санаторно-курортного лікування або компенсації зазначені особи повинні перебувати на обліку для забезпечення путівкою та пільговим санаторно-курортним лікуванням в органах соціального захисту населення за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, а внутрішньо переміщені особи з їх числа – за фактичним місцем проживання згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Для взяття на облік подається заява та медична довідка закладу охорони здоров’я за формою № 070/о.

 

Грошова компенсація замість санаторно-курортної путівки та компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2007 року № 150 (зі змінами) затверджено Порядок виплати деяким категоріям осіб з інвалідністю грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування.

Виплата грошової компенсації за путівку та за самостійне лікування проводиться на підставі медичних рекомендацій відповідно до законодавства, що визначає право осіб з інвалідністю на безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, якщо вони протягом трьох календарних років не одержували безоплатної путівки до санаторно-курортного закладу за місцем перебування на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням.

 Грошова компенсація за путівку та за самостійне лікування виплачується у таких розмірах (округлених до однієї гривні): особам з інвалідністю I та II групи – 75 відсотків, III групи – 50 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.

Підставою для виплати грошової компенсації за путівку та за самостійне лікування є такі документи:

  • заява особи з інвалідністю про виплату грошової компенсації;
  • медична довідка за формою 070/о щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
  • документ про сплату повної вартості санаторно-курортної путівки строком санаторно-курортного лікування не менш як 18 днів, що засвідчує проходження особою з інвалідністю санаторно-курортного лікування (тільки для виплати грошової компенсації за самостійне лікування);

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2004 року № 785 затверджено Порядок виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян.
Відповідно до Порядку грошова компенсація виплачується особам з інвалідністю внаслідок війни та особам з інвалідністю, зазначеним у статті 62 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», за місцем їх обліку один раз на два роки з дня звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації за бажанням, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань. Грошова компенсація за путівку виплачується у таких розмірах (округлених до  однієї  гривні): особам з інвалідністю І та ІІ групи – 100 відсотків, особам з інвалідністю ІІІ групи – 75% середньої вартості путівки, що обчислюється з розрахунку 35 відсотків (з округленням до однієї гривні) розміру одного прожиткового мінімуму, щороку встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність.

Підставою для виплати грошової компенсації є такі документи:

  • заява про виплату грошової компенсації;
  • посвідчення особи (зокрема електронне посвідчення ветерана);
  • облікові дані про одержання путівок та грошової компенсації.

Звертаємо увагу, що згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» зупинено на 2025 рік дію пункту 3 частини першої статті 12, пункту 3 частини першої статті 13, пункту 3 частини першої статті 14, пункту 3 частини першої статті 15, пункту 6 частини першої статті 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також пункту 3 частини першої статті 61пункту 3 частини першої статті 62пункту 3 частини першої статті 63пункту 3 частини першої статті 64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань».

Таким чином, безоплатним санаторно-курортним лікуванням або наданням компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування у 2025 році не забезпечуються такі пільгові категорії громадян:

  • учасники бойових дій;
  • учасники війни;
  • сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни та сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
  • колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання;
  • колишні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання;
  • дружини (чоловіки) померлих жертв нацистських переслідувань.

Безоплатним позачерговим щорічним санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад або наданням грошової компенсації замість путівки у 2025 році не забезпечуються такі пільгові категорії громадян:

  • особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи.

Безоплатним першочерговим санаторно-курортним лікуванням у 2025 році не забезпечуються такі пільгові категорії громадян:

  • особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Безоплатним позачерговим санаторно-курортним лікуванням або наданням грошової компенсації замість путівки у 2025 році не забезпечуються такі пільгові категорії громадян:

  • колишні малолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю.

 

За більш детальною інформацією звертатись до управління соціального захисту населення Новгород-Сіверської районної державної адміністрації за адресою: вул. Б.Майстренка, 6, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область. тел. 066 243 62 06.