back

З початку року на Чернігівщині сталося 579 пожеж: про протидію, наслідки та відповідальність – на брифінгу в ОВА

26 березня 2025

 

Останніми роками в Україні та, зокрема, на Чернігівщині спостерігаються значні періоди посухи. Це призводить до збільшення кількості пожеж та розповсюдженню їх на значні території.

Про протидію та запобігання таких випадків у весняно-літній період говорили сьогодні на брифінгу в медіацентрі Чернігівської ОВА.

У 2024 році на території області зареєстровано 1605 пожеж в екосистемах, що у 2,5 рази більше, ніж за аналогічний період 2023 року.

 

 

 

 

 

«Пожежі виникали як у лісових масивах, так і у всіх інших природних екосистемах. Так, минулого року було 1417 випадків загоряння сухої трави та сміття на відкритій місцевості, 169 пожеж в лісових масивах, 14 пожеж на торфовищах на загальній площі 235 гектарів. Ситуація ускладнювалась тим, що практично неможливо проводити гасіння пожеж у прикордонній зоні через забрудненість вибухонебезпечними предметами та ворожі обстріли», – каже заступник директора Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОДА Володимир Селюченко.

Найбільш складна і дороговартісна процедура – гасіння пожеж на торфовищах.

Так, 19 вересня минулого року зареєстрована надзвичайна ситуація, пов’язана з пожежею торфовища у Деснянській ТГ біля села Лошакова Гута. Її вдалося локалізувати і ліквідувати лише через місяць.

За словами спікера, минулого року на Чернігівщині лісовими господарствами було відновлено більше 5000 км мінералізованих смуг, забезпечувалось постійне спостереження за лісовими масивами (що дозволило вчасно виявити виникнення пожеж), розгорнуто широку роз’яснювальну роботу серед населення щодо правил поведінки у пожежонебезпечний період.

З метою протидії масовим пожежам лісів, торфовищ та сільгоспугідь в області розроблено комплексний план заходів. Також з метою підготовки до пожежонебезпечного періоду 25 березня проведено штабне тренування органів управління територіальної підсистеми Єдиної державної системи цивільного захисту Чернігівської області.

Багато пожеж почали виникати вже у лютому-березні цього року. На це вплинула відсутність снігових запасів після зими. Крім того, є проблема безвідповідального ставлення населення до розведення багать у лісових масивах, спалювання сухої рослинності тощо.

Як розповів начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям, техногенної безпеки та державного ринкового нагляду Головного управління ДСНС України у Чернігівській області Дмитро Бєломитцев, з початку року на Чернігівщині на відкритих територіях сталися 579 пожеж — порівняно з минулим роком їхня кількість зросла на 213 %. Пожежі призвели до матеріальних втрат та знищення будинків. Працівниками ДСНС щодня проводяться профілактичні рейди. У разі виявлення порушників їх притягують до відповідальності.

На сьогодні вже проведено 797 таких рейдів, до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів притягнуто 279 осіб на суму понад 606 тисяч гривень. На жаль, з початку року трапилося 3 випадки загибелі людей внаслідок випалювання сухої рослинності (2 – у Ніжинському районі, 1 – в Чернігівському).

«Не порушуйте правил пожежної безпеки. Випалюйте суху рослинність лише у спеціально відведених місцях. Це можна робити для приготування їжі, подалі від житлових будинків і споруд. У вітряну погоду розпалювання багать заборонено взагалі. За це передбачена адміністративна відповідальність. Якщо ж недотримання правил пожежної безпеки призвело до загибелі людини – це тягне за собою кримінальну відповідальність», – наголосив Дмитро Бєломитцев.

Сума штрафу за випалювання сухої рослинності для громадян становить від 3060 грн до 6120 грн, для посадових осіб – від 15300 грн до 21420 грн.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації