back

Порядок звільнення вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також їх право на отримання ними вихідної допомоги.

23 липня 2012

Працевлаштування для вагітної жінки є достатньо болючим питанням, як для неї самій, так і для її родини. Ще болючішим питанням є її звільнення.

Відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (шести років), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору.

Названі категорії жінок не можуть бути звільнені не лише з підстав, передбачених ст.40 і 41 КЗпП, але й за іншими підставами, які кваліфікуються як звільнення (розірвання) трудового договору з ініціативи власника.

Водночас, ст.38 КЗпП передбачає право працівника розірвати трудовий договір за власним бажанням, а п.1 ст.36 КЗпП – за угодою сторін.

Відповідно до ст.44 КЗпП, вихідна допомога працівнику виплачується тільки при звільненні із підстав, зазначених у: п.3 ст.36 КЗпП – у разі призову або вступу працівника на військову службу; п.6.ст.36 КЗпП – відмова працівника від роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці; п1 ст.40 КЗпП – змін в організації виробництва і праці; п.2 ст. 40 КЗпП – виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі, п.6 ст.40 КЗпП – поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу; ч.3 ст.38 та ст.39 КЗпП – внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору.

Таким чином, виходячи із норм трудового законодавства України, вагітні жінки та жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не можуть бути звільнені з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а отже – і отримати вихідну допомогу.

Валентина Павленко, головний державний інспектор з питань праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернігівській області