back

28 квітня – Всесвітній день охорони праці. Девіз 2015 року – «Приєднуйтесь до формування превентивної культури охорони праці»

17 квітня 2015

Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці з метою привернення уваги світової громадськості до масштабів проблеми та, до створення і просування культури охорони праці, яка може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.

Ідея святкування Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, який провели американські і канадські трудящі в 1989 році в пам’ять про працівників, що загинули та постраждали на роботі; уперше в світі з ініціативи МОП він відзначався у 2003 році.

Україною підтримано ініціативу МОП і 28 квітня відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року № 685/2006 визначено як День охорони праці.

У 2015 році Всесвітній день охорони праці за рекомендацією МОП відзначатиметься під девізом «Приєднуйтесь до формування превентивної культури охорони праці». Характерною особливістю сучасного виробництва в Україні є наявність шкідливих і небезпечних умов праці. Окрім того, ситуація, що склалася в країні, за короткий час може призвести до реального дефіциту трудових ресурсів. Упродовж майже всього періоду незалежності України рівень виробничого травматизму мав стійку тенденцію до зниження, але останнім часом почався зворотній процес і кількість травмованих та загиблих на виробництві досягла критичної позначки: кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками, які сталися у 2014 році, вже перевищила кількість смертей на виробництві за попередній рік.

У деяких галузях виробництва зростання кількості загиблих із розрахунку на 1000 працюючих становить:у вугільній галузі – 61 %, у соціально-культурній сфері – 84 %, в енергетиці – 43 %, на підприємствах зв’язку – 80 %, у газовій та деревообробній промисловості – більше ніж у два рази.

Україна активно інтегрує європейські норми з охорони праці у власну правову систему, створює умови для формування сучасної високої культури і відповідальності за збереження життя та здоров’я працівників.

У першу чергу мова йде про ставлення уряду, роботодавців та працівників до питань охорони праці, їх налаштування на роботу без нещасних випадків. Досягнути такої узгодженої політики можна шляхом спільного формування та розвитку культури охорони праці через впровадження превентивних заходів, головний девіз яких – зацікавити, навчити, зробити питання охорони праці звичною та невід’ємною складовою нашого життя.

Необхідно орієнтувати та доводити до керівників, закріплювати на рівні свідомості кожного працівника, що заходи з охорони праці та їх виконання не повинні бути за для «галочки», що належна культура охорони праці потрібна насамперед для них, адже ніякі компенсації не повернуть втрачені на виробництві здоров’я та життя. До того ж для роботодавця це економно вигідно, адже очевидно, що видатки на ліквідацію аварійної ситуації (включаючи виплати по випадкам виробничого травматизму) є значно більшими ніж витрати на заходи запобігання виробничого травматизму.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Новгород- Сіверському районі здійснює статутні функції щодо соціального захисту, охорони життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності (в тому числі щодо профілактики нещасних випадків) на території Новгород- Сіверського та Семенівського районів Чернігівської області.

Станом на 01.04.2015 року на обліку у відділенні перебувало 885 страхувальників зі статусом платника єдиного внеску, в тому числі: 608 юридичних осіб; 277 фізичних осіб.

На обліку у відділенні перебуває 129 потерпілих на виробництві, яким проведено в 2014 році наступні страхові виплати, а саме: 909,08 тис. грн. щомісячних страхових виплат; 223,21 тис. грн. медико-соціальних послуг; 29,4 тис. грн. відшкодовано пенсії. За 2014 рік у страхувальників, зареєстрованих на території Новгород- Сіверського та Семенівського районів сталося 4 нещасних випадки, в яких постраждали 4 особи, в тому числі із смертельним наслідком – 3. Комісіями з розслідувань визнані пов’язаними з виробництвом 2 нещасних випадки. Порівняно до 2013 року кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, зменшилась на 1 випадок, випадків профзахворювань у 2014 та 2013 роках зареєстровано не було.

Основними видами подій, що призвели до нещасних випадків у 2014 році в одному випадку є падіння потерпілого під час пересування, в іншому випадку - падіння дерева. Проведений аналіз нещасних випадків свідчить, що як і раніш, в переважній більшості нещасні випадки трапляються з організаційних причин, основними з яких є невиконання самими потерпілими вимог інструкцій з охорони праці та невиконання безпосередніми керівниками посадових обов’язків.

Зважаючи на важливість створення безпечних умов праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань, звертаємося до керівників і працівників підприємств, установ, організацій всіх форм власності, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Фонду соціального страхування, профспілкових організацій, об’єднань роботодавців із закликом підтримати ініціативу та зосередити свої зусилля на виконанні вимог Конституції України щодо забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці та вимог Закону України «Про охорону праці».

Охорона праці є невід’ємною складовою забезпечення гармонійного розвитку суспільства. Саме тому важливо пам’ятати, що підвищення рівня культури охорони праці в суспільстві – це запорука збереження здоров’я та життя працівників.

Костяной В.Ф., в.о. начальника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Новгород – Сіверському районі