30 серпня 2017
Виплата заробітної плати в "конвертах" – одна з найболючіших проблем суспільства, яка має ряд негативних наслідків. Це і недоотримані кошти бюджетів, соціальних фондів, а головне - відсутність страхового стажу неофіційно працевлаштованих громадян, їх соціальної захищеності, що впливає на величину розміру пенсії. Необхідно ще зі шкільної парти привчати людей до думки, що пенсія - це підсумок всього трудового шляху, її треба заробити.
В умовах дефіциту робочих місць більшість працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну ( в основному мінімальну по грошовій відомості ) та неофіційну ( значно вищу в "конвертах") зарплатню. Отримуючи неофіційну зарплату, працівник повністю беззахисний перед законом про працю. Кожна наймана особа повинна бути сама зацікавлена у власному матеріальному забезпеченні, особливо в майбутньому. Роботодавці, піклуючись про власний прибуток, не повинні забувати про своїх працівників, прикриваючись складним фінансовим становищем, і таким чином позбавляти їх повного страхового стажу. Від величини офіційних зарплат, від того, наскільки роботодавці "тінізують" оплату праці своїх працівників, прямо залежать як надходження до Пенсійного фонду, так і страховий стаж та майбутня пенсія. Працівник, який отримує заробітну плату в "конверті", виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження розміру своєї заробітної плати та стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати заробітну плату в "конвертах" позбавляє їх соціального захисту, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої зарплати. Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійснені перерахунків пенсії в подальшому.
Окремо необхідно виділити підприємства, які мають заборгованість з єдиного соціального внеску. Керівники таких підприємств також позбавляють своїх працівників заробленого страхового стажу через несплату єдиного внеску. Адже період, за який підприємство не погасило борг, тобто не сплатило внески , не буде зараховуватись людині до страхового стажу, а відповідно вплине на розмір пенсії. Тому керівникам таких підприємств необхідно використати всі можливості для погашення заборгованості.
Для того щоб дізнатись за який розмір заробітної плати та суму внесків прозвітував за Вас роботодавець, можна звернутися до управління Пенсійного фонду, або ж зареєструватись на веб-порталі електронних послуг за адресою: portal.pfu.gov.ua.
За матеріалами Сосницького об’єднаного
управління Пенсійного фонду України