18 червня 2014

Про гроші для ОТГ: як написати якісний проект для співфінансування з ДФРР та правильно розподілити субвенцію

Представники об’єднаних територіальних громад області вчора детально ознайомилися з цьогорічною процедурою написання проектів, що матимуть можливість співфінансуватися з Держаного фонду регіонального розвитку, а також обговорили особливості використання субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ.

Тематичний семінар провели представники Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації та Центру місцевого самоврядування та програми U-LEAD з Європою.

Подібні навчання одночасно пройшли по всіх обласних центрах України – такою була ініціатива Міністерства регіонального розвитку, яке прагне вплинути на терміни та якість підготовки проектів, отже – на спроможність ОТГ діяти ефективно за умов що змінюються. 

Зокрема мова йшла про порядок підготовки, подання, впровадження проектів, що фінансуються з коштів ДФРР. Обговорили і процедуру роботи регіональної комісії з оцінки та проведення попереднього конкурсного відбору проектів.

Читати також: Триває підготовка проектів, що реалізовуватимуться за кошти ДФРР

Окремий пункт діалогу — особливості внесення змін до програм (планів) соціально-економічного розвитку, а також регіональні особливості реалізації ініціатив за кошти державної інфраструктурної субвенції.

Програмою заходу була передбачена й Всеукраїнська відео-конференція з представниками Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

В обговоренні взяла участь перший заступник голови ОДА Юлія Свириденко.

Чернігівщина отримала відповідь на питання щодо можливостей фінансування розробки містобудівної документації, а також висловила свою думку про особливості підготовки проектів зокрема енергоефективного напряму.

Основна рекомендація Міністерства — комплексний підхід до ініціатив та врахування особливостей сітки опорних закладів освіти та медицини.

 

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

 

 

Земля і громади – невід’ємні складові децентралізації, - Геннадій Зубко

Потрібно якнайшвидше ухвалювати закон про передачу громадам повноважень щодо управління земельними ресурсами.

Сьогодні на території громади є різні землі: приватні, державні, комунальні, промисловості (землі запасу), землі в межах і поза межами населеного пункту. Коли говоримо, що прагнемо забезпечити максимальне надходження до місцевого бюджету, то повинні дати інструмент і можливість бачити, хто та якими землями користується, як вони обліковуються, хто сплачує податок не землю, і яким чином земельний податок наповнює бюджет. Про це в інтерв’ю інтернет-виданню Agropolit заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

За його словами, зараз у цих питаннях місцеве самоврядування практично сліпе. Воно бачить тільки комунальні землі в межах населеного пункту. Що відбувається поза цим – вакуум. Президентський законопроект про деконцентрацію передбачав не тільки питання передачі земельних повноважень, а й значно ширші можливості для підтримки бізнесу в громадах: регулювання нормативно-грошової оцінки, щоб підтримати фермерський бізнес; давав можливість ФОП сплачувати податки саме в цей місцевий бюджет, а не за місцем реєстрації тощо. Тобто давав можливість залучення інвестицій і, найголовніше, - наповнення бюджету, контроль та облік цих земель. Адже зараз контроль за землями всіх рівнів і землями будь-якої форми власності здійснює Держгеокадастр.

«Сьогодні ми працюємо з депутатським корпусом, щоб вирішити питання земельної децентралізації. Наш законопроект №7118 дуже простий, короткий і ефективний. Його слід приймати якнайшвидше, бо фінансова мотивація ОТГ - добре, але земля - заключна мотивація. Якщо Парламент все ж таки ухвалить закон про передачу земельних ресурсів ОТГ, то він увійде в історію України як найбільш реформаторський», - зазначив Геннадій Зубко.

Загалом для завершення децентралізації необхідно ухвалити ще 16 законопроектів. Так, у частині завершення земельної децентралізації важливий законопроект №6403: зобов’язує місцеву владу спланувати забудову території громади (де соціальна інфраструктура, дорожня інфраструктура, спортивні, культурні об’єкти, заклади охорони здоров’я).

«Щоби передати розпорядження земельними ресурсами, нам потрібно змусити громади, щоб вони показали, яка у них буде стратегія розвитку, котра ляже в основу роботи будь-якого голови ОТГ і забере земельний козир у Держгеокадастру. Після цього, будь ласка, виставляйте її у прозорий публічний доступ, і можете тоді вирішувати, якого інвестора запрошувати, для того щоб він впроваджував свої проекти на території ОТГ», - підкреслив урядовець.

 

****************

 

Голова Чернігівської ОДА: «Лідерство нікому не здамо, тому що це – перспектива розвитку нашого регіону»

По завершенні розширеної урядової наради з питань децентралізації та регіонального розвитку, учасниками якої в четвер, 5 квітня, у Вінниці були, зокрема, керівники органів місцевого самоврядування Чернігівщини, голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч резюмував озвучене та звернувся до ще не об’єднаних громад Чернігівщини.

«По зведених показниках динаміки економічного розвитку ми в лідерах, у демографії поки що не наздоганяємо. По об’єднаних територіальних громадах входимо в шістку лідерів, – окреслив ситуацію Валерій Куліч. – Ми – третя область в Україні, яка прийняла повний перспективний план об’єднання громад – у цих позиціях ми лідируємо. І тут лідерство нікому не здамо, тому що це – перспектива розвитку нашого регіону. По перспективному плану, в нас має бути 55 громад. Але їх може бути і більше, число може змінитися у добровільний період їх формування».

Читайте також: Прем’єр-міністр назвав нові пріоритети реформи децентралізації

«Головне, що було підкреслено і Президентом України, і Прем’єр-міністром, це те, що децентралізація буде мати чіткі кінцеві терміни, і «білих» плям в Україні не буде», – наголосив голова Чернігівської ОДА.

Читайте також: Місцева влада має розділити з центром спільну відповідальність за майбутнє країни - Президент

«Тому, принагідно, хочу звернутися до всіх громад, хто думає – чи об’єднуватися, чи не об’єднуватися – ви маєте ще шанс приймати самостійно добровільне рішення, як об’єднатися. Якщо ви не вийдете на таке рішення, то, відповідно, за вас ситуацію буде законодавчо врегульована. «Білих» плям в Україні не буде – це сьогодні чітко підкреслено Президентом України», – сказав Валерій Куліч.

Читайте також: Глава держави: Оновлення законодавства щодо децентралізації усуває перешкоди для розвитку територіальних громад

 

  

 

Прес-служба облдержадміністрації

 

Об’єднані територіальні громади Чернігівщини: 37 утворено, 55 заплановано – детальний план

Процес утворення ОТГ за планом має завершитися у 2020 році. До того часу всі нинішні громади мають змогу визначитися з форматом об’єднання на засадах добровільності та спроможності. Після буде об’єднання тих, хто не спромігся прийняти рішення самотужки, і воно відбудеться згідно з рішенням центральних органів влади. Основою для нього слугуватиме «Перспективний план».

Саме тому напрацювання «Перспективного плану» – важливий, тривалий і копіткий процес. Утім учасники обговорення таки дійшли спільної думки, і віднедавна Чернігівщина здобула оновлений документ, який визначає 100-відсоткове покриття ОТГ території Чернігівщини.

Згідно з останньою редакцією перспективного плану, формування територій передбачає створення 55 ОТГ. Найбільше – 7 – передбачається у Чернігівському районі. По одній – на Куликівщині, Новгород-Сіверщині, Семенівщині, Сосниччині, Семенівщині, Срібнянщині і Талалаївщині.

За планом, три громади мають бути у Бахмацькому районі. На одну більше – у Борзнянському, Козелецькому, Ніжинському, Носівському і Прилуцькому районах.

Вісім районів Чернігівщини матимуть по дві ОТГ. Окремі громади – міста Чернігів і Прилуки.

Нагадаємо, що минулоріч у рейтингу Мінрегіону Чернігівська область була на третьому місці за темпу впровадження реформи з децентралізації влади. Нині в області вже діє 37 об’єднаних територіальних громад. Ще одна – Озерянська – очікує призначення перших виборів.

«Проект перспективного плану прийнятий як рішення ради. Проте основний принцип об’єднання і приєднання громад – добровільність. Тому ми і надалі дослухатимемося до думки громад і, при необхідності, готові ініціювати внесення відповідних змін до перспективного плану, допоки це дозволятиме закон», – позиція голови Чернігівської ОДА Валерія Куліча з цього приводу.

 

Рішення Про внесення змін до рішення обласної ради від 19 червня 2015 року «Про схвалення проекту перспективного плану формування територій громад Чернігівської області»(.pdf)

 

 

Прес-служба облдержадміністрації

 

*****

Уряд спрямував 1,9 млрд грн субвенції на формування інфраструктури ОТГ, - Геннадій Зубко

   

Уряд затвердив спрямування 1,9 млрд грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування відповідної інфраструктури об’єднаних територіальних громад у 2018 році.

665 ОТГ у поточному році отримають фінансове забезпечення для підвищення якості надання послуг, реконструкцію та ремонт вулиць, доріг, створення ЦНАПів, відбудову соціальних об’єктів, шкіл, дитсадочків, об’єктів водопостачання, впровадження енергоефективних заходів, закупівлю транспортних засобів тощо. Про це заявив під час засідання Уряду Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, коментуючи прийняття відповідної постанови.

Крім того, він повідомив, що Уряд удосконалив процедуру формування переліку проектів, які фінансуватимуться за рахунок субвенції з держбюджету, призначеної місцевим бюджетам на розбудову інфраструктури ОТГ.

«Кошти серед іншого спрямовуватимуться на капітальний ремонт об’єктів інфраструктури, що належать до комунальної власності, а також вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення. Також змінюється термін подачі громадами проектів до Мінрегіону. Вони їх мають подати на всю суму субвенції протягом двох місяців з набрання чинності постанови», - підкреслив урядовець.

Рішення приводить Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у відповідність до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

*******

Відтепер проект перспективного плану формування громад враховує стовідсоткове покриття ОТГ території Чернігівщини

Процес створення ОТГ має відповідати перспективному плану формування територій громад. Відповідний проект перспективного плану розвитку ОТГ Чернігівської області був схвалений обласною радою у червні 2015 року. Він повністю охоплював територію області та включав 81 громаду. Але на той час із цих громад Кабінет Міністрів України визнав спроможними лише 48.

На момент об’єднання законодавство вимагає відповідність меж утворених громад затвердженому плану. Тому для підтримки процесів саме добровільного об’єднання облдержадміністрація неодноразово вносила зміни до проекту перспективного плану. Тож, з урахуванням рішень органів місцевого самоврядування, на початок цього року, відповідно до проекту перспективного плану, територія області не покривалася стовідсотково – залишалися так звані білі плями.

Щоб виправити такий стан справ, обласною державною адміністрацією були здійснені розрахунки спроможності потенційних громад, проведені консультації з органами місцевого самоврядування, депутатським корпусом обласної ради, експертами проектів міжнародної технічної допомоги з питань децентралізації. Враховувалися й законодавчі зміни, які дали змогу приєднання територій до вже функціонуючих ОТГ.

У результаті проведеної роботи ОДА розробила допрацьований проект перспективного плану формування територій громад Чернігівської області, який винесла на затвердження сесії обласної ради. З урахуванням частини пропозицій профільної комісії, депутати схвалили проект перспективного плану формування територій громад Чернігівської області в новій редакції. Відтепер у ньому визначені конфігурації 55 об’єднаних територіальних громад, які покривають усю територію області.

Коментар голови Чернігівської ОДА Валерія Куліча:

«Проект перспективного плану прийнятий як рішення ради. Проте основний принцип об’єднання і приєднання громад – добровільність. Тому ми і надалі дослухатимемося до думки громад і, при необхідності, готові ініціювати внесення відповідних змін до перспективного планудопоки це дозволятиме закон».

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

за інформацією Департаменту економічного
розвитку Чернігівської облдержадміністрації

 

***********

01.03.2018

Децентралізація відкриває нові можливості для інвесторів, - Зубко

Децентралізація дає чіткий позитивний сигнал інвестору. З реформою ми відійшли від радянського ставлення до населеного пункту, і тепер центром є громади й люди,  які змінились ментально, які розвиваються, прагнуть залучати інвестиції і жити за демократичними європейськими принципами управління. Ми хочемо побудувати в нашій країні абсолютно рівні умови для бізнесу. Про це під час 14 щорічної інвестиційної конференції Dragon Capital заявив Віце-прем’єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«Сьогодні, в Україні сформовано 722 об’єднані громади. Це не просто нові територіальні одиниці.  ОТГ - це точки економічного зростання з новим якісним менеджментом і ресурсами. Лідери громад – це менеджери, які зацікавлені в залученні іноземних інвестицій, а це в першу чергу сплата податків, наповнення місцевих бюджетів і створення інфраструктурних проектів. Тому інвесторам та громадам потрібно напрацьовувати і впроваджувати спільні інвестиційні маршрутні карти – повноваження, фінанси і ресурси для цього є», - зазначив Геннадій Зубко.

Він підкреслив, що наразі фінансових можливостей на місцях більш ніж достатньо. «Минулого року доходи місцевих бюджетів сягнули 192 млрд грн. Частка місцевих бюджетів із трансфертами у зведеному бюджеті України зросла минулого року до 51,2%, у порівнянні з 2014 року (35%) - це колосальне зростання, якого не було ніколи в історії України. Всі ці кошти, які є сьогодні на місцях, мають працювати на єдину мету: підвищення індексу розвитку регіонального людського потенціалу (здоров’я, довголіття, доступ до медицини, освіти, комфортний життєвий простір) та індексу конкурентоспроможності регіону (економіка, інвестиції, розвиток бізнесу). Саме за двома цими індикаторами ми сьогодні оцінюємо розвиток регіонів», - сказав Геннадій Зубко.

********

28.02.2018

Володимир Гройсман закликав Парламент згуртуватися довкола важливих законопроектів децентралізації

Подальша децентралізація владних повноважень в країні та якісне виконання завдань реформи потребує належного законодавчого забезпечення.  Прийняття Парламентом низки важливих законопроектів в контексті реформи надасть децентралізації нового імпульсу та створить правове підґрунтя для подальшого розвитку і підвищення спроможності місцевого самоврядування на всіх рівнях. Про це під час робочої наради з актуальних питань децентралізації сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

За його словами, майже два десятки законопроектів з розвитку реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, децентралізації владних повноважень, підвищення спроможності об’єднаних територіальних громад  очікують свого розгляду та прийняття Верховною Радою України. Кожен з них, за словами Глави Уряду, «є сполучною ланкою комплексної і основоположної реформи, від якості впровадження якої залежить ефективність змін у основних сферах життєдіяльності суспільства».

«За 4 роки децентралізації в країні вона завжди знаходила підтримку в Парламенті. За цей час навіть ті, хто не розумів важливості реформи чи не хотів розуміти, змінили свою позицію, побачивши результати реформи за короткий час, і стали її прибічниками. Закликаю народних депутатів України і зараз згуртуватися довкола важливих законопроектів реформи.  Маємо спільно виправити ситуацію, коли потрібне законодавство наздоганяє розвиток територій, розвиток громад», - закликав Прем’єр-міністр України.

Серед пріоритетних, Володимир Гройсман назвав законопроект, який визначить міста обласного значення як спроможні громади, що дозволить їм стати активними учасниками процесу добровільного об’єднання територіальних громад.

«Міста обласного значення є найменш активними у процесі об’єднання громад. Це неправильно. Вони є центрами економічної активності і логічно, коли до них приєднаються довколишні громади. Ми пропонуємо для цього дієвий механізм: законодавчо визначаємо міста обласного значення спроможними громадами, і  це, в свою чергу, дає змогу приєднатися до них громадам сіл і селищ без проведення до міської ради такої громади виборів, як це відбувається в інших об’єднаних громадах», - зазначив Прем’єр-міністр.

Не менш важливим, за його словами є урядовий законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України».

«Він не передбачає змін чинного сьогодні адміністративно-територіального устрою, а лише визначає порядок та процедуру проведення таких змін. Також дає змогу запровадити реєстр адміністративно-територіальних одиниць, який сьогодні не ведеться в нашій державі, і  визначає суб’єктів процесу вирішення питань адмінтерустрою».

Нагадаємо, на початку лютого Глава Уряду заявив, що серед першочергових завдань - завершення реформи децентралізації, наголосивши, що для цього потрібно провести конституційні зміни, закріпити місцеве самоврядування на всіх рівнях, починаючи від громади і закінчуючи областями.

25.02.2018

У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України»

У Верховній Раді під номером 8051 зареєстровано розроблений Мінрегіоном і схвалений Урядом законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України».

Законопроект в рамках чинної Конституції визначає засади, на яких має ґрунтуватися адміністративно-територіальний устрій України, види населених пунктів, систему адміністративно-територіальних одиниць, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань адміністративно-територіального устрою, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів, ведення Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів України.

Чиатати також:

Уряд схвалив законопроект Мінрегіону «Про засади адміністративно-територіального устрою України»

У законопроекті зокрема зазначено, що система адміністративно-територіальних одиниць залишається трирівневою. При цьому передбачено, що районний рівень має бути більш впорядкований і відповідати європейським стандартам.

Крім того, у законопроекті більш чітко визначено поняття «громада», як адміністративно-територіальна одиниця базового рівня, яка складається з одного або декількох населених пунктів та земель за їх межами. Громада «є територіальною основою для здійснення місцевого самоврядування жителями населених пунктів, що розташовані на території громади, формування і діяльності органів місцевого самоврядування».

 

**************

Децентралізація земельних відносин забезпечить ріст надходжень до бюджетів від сплати за землю на 30-40%

Про це йдеться в інформаційному віснику Уряду.

Кабінет Міністрів України розпочинає процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Згідно з розпорядженням КМУ, вже з 1 лютого розпочнеться процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад.

Як саме земля буде передана в розпорядження громадам

Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.  Також відтепер передача таких земельних ділянок в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність буде здійснюватись тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

«З завтрашнього дня жоден геокадастр країни не має права приймати одноосібні рішення, - сказав Володимир Гройсман. – Не дай Бог хтось спробує передати землю поза межами населеного пункту (без згоди ОТГ). За це буде чітка кримінальна відповідальність – викинемо з кабінету».

Урядове рішення сприятиме розвитку громад

Завдяки ініціативі Уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Також децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.

Скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади

Минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20% – до 1,4 млрд грн. Завдяки рішенню Уряду надходження зможуть суттєво збільшитись, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 млн га, з яких 2,5 млн га ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.

Чому об’єднані громади мають розпоряджатись землями за межами населених пунктів

Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається  Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою – 1-3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а об’єднані територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.

Як збільшаться бюджети громад завдяки урядовому рішенню

Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами, орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30-40% .

 

 

******************

Онлайн-форум для старост стає майданчиком для обміну досвідом

Упродовж перших трьох місяців функціонування онлайн-форуму на ньому зареєструвалися вже понад 130 старост з 22 областей України. Сподіваємося, що найближчим часом форум приверне увагу й старост Київської та Рівненської областей, представники яких поки що не стали його учасниками.

«Форум розвивається, наповнюється актуальними питаннями. Здебільшого, вони стосуються проходження служби в органах місцевого самоврядування, особливостей виконання старостою окремих повноважень, прийому громадян, сприяння у вирішенні спорів тощо. Сподіваюся, надалі до відповідей на запитання більш активно долучатимуться самі учасники форуму. Важливо, щоб вони не лише отримували теоретичні знання та роз’яснення, а й обмінювалися між собою досвідом», - зазначив Олександр Врублевський, модератор форуму, експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад.

За його словами, надалі окрему увагу на форумі буде приділено розділу «АНАЛІТИКА», який регулярно наповнюватиметься матеріалами за результатами вивчення найбільш актуальних питань функціонування інституту старост в Україні.

Також найближчим часом планується використати форум для обговорення законопроектів, які прямо чи побічно стосуються діяльності старост. «Врешті-решт, форум має бути не лише консультантом, але й майданчиком для вивчення думок його учасників з обговорюваних питань», - вважає Олександр Врублевський.

Звертаємо увагу, що кожен зареєстрований учасник форуму має можливість як поставити нове запитання, так і уточнити «чуже» запитання, скориставшись опцією «Додати коментар». Чим більше учасників форуму буде долучено до обговорення винесених питань, тим більш повними будуть на них відповіді.

Як відомо, в об’єднаних громадах загалом обрано більше 600 старост, ще понад 1700 осіб виконують обов’язки старост.

Зареєструватися на форумі можна ТУТ

Онлайн-форум для старост, виконуючих обов’язки старост та представників виконкомів об’єднаних територіальних громад, розроблений за ініціативи Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

 

Прес-центр ініціативи «Децентралізація»

+38 (066) 36-39-816

http://decentralization.gov.ua

www.facebook.com/decentralizationua

[email protected]

 

*****************

Прем'єр-міністр: Децентралізація залишається пріоритетом Уряду, на часі - посилення відповідальності регіонів

Передача на місця повноважень та фінансових ресурсів, поглиблення децентралізації і розвиток регіонів є незмінними пріоритетами роботи Уряду України, і тепер на перший план виходять питання відповідальності місцевої влади за ефективне використання наданих ресурсів. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі зі Спеціальним посланником Уряду ФРН з питань реформування України у галузях урядування та децентралізації Георгом Мільбрадтом. Професор Мільбрадт приділяє велику увагу ходу реформ в Україні і надає важливу консультаційну допомогу в питаннях законодавчого забезпечення змін.

«Питання децентралізації мають надважливе значення», - сказав Володимир Гройсман. Він підкреслив, що результати децентралізації – помітні. І зараз на порядку денному – питання управління землею громад, у тому числі землею поза межами населених пунктів, а також запровадження ефективних механізмів контролю і нагляду за діяльністю громад та відповідальністю їх керівництва.

«Ми говоримо про спрощення об’єднання задля створення спроможних громад, – сказав Володимир Гройсман. – Ми знайшли механізми зміцнення спроможності, передали фінанси, але потрібна відповідальність. І тут потрібні ефективні механізми контролю. Тож я ставив би питання відповідальності та нагляду також в пріоритет законодавчого регулювання».

У свою чергу професор Мільбрадт відзначив лідерство Уряду в цих процесах.

Довідково

Започаткована 2014 року реформа з децентралізації була і є одним з ключових напрямків роботи Кабінету Міністрів. За прогнозом, 2018 рік стане роком формування базового рівня місцевого самоврядування. Наразі в Україні працюють 665 ОТГ, 41 ОТГ очікують рішення ЦВК про призначення на їх території перших місцевих виборів.

Фінансова децентралізація дозволила підсилити бюджети громад, що сприяло розвитку інфраструктури на місцях, розвитку освіти та системи охорони здоров’я. Так, за два роки – 2015-2017 років у партнерстві держави та громад реалізовано 4898 проектів розвитку.

Наприкінці січня Кабінет Міністрів України знайшов оптимальне юридичне рішення і заявив про готовність вже з лютого розпочати процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Рішення буде оформлене дорученням Держгеокадастру відвести всю землю ОТГ. З лютого громади можуть планувати устрій своїх територій.

 

Прем'єр-міністр: Децентралізація залишається пріоритетом Уряду, на часі - посилення відповідальності регіонів

 

*****************************

 

Прем'єр-міністр: З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів об'єднаним громадам у власність

Кабінет Міністрів України знайшов оптимальне юридичне рішення і готовий вже з лютого розпочати процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Про це сказав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

"Об'єднані територіальні громади зараз управляють територіями в межах своїх населених пунктів. Але голови ОТГ ставлять питання аби землі за межами населених пунктів передати в управління, - сказав Глава Уряду. - Ми знайшли рішення. Я даю доручення Держгеокадастру відвести всю землю ОТГ".

Прем'єр-міністр пояснив, що з лютого громади можуть планувати свої території.

"З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність (громадам)", - наголосив Володимир Гройсман.

Відео:

 

**************************

30 Січня 2018 

Представники ОТГ Чернігівщини вчилися писати проекти місцевого розвитку

Минулого тижня  в Чернігівському  Центрі розвитку місцевого самоврядування  за  підтримки  програми «U-LEAD з Європою» відбувся семінар на тему «Підготовка проектів місцевого розвитку, що здійснюватимуться за рахунок коштів державного бюджету». Учасники навчання — представники новостворених об'єднаних територіальних громад області.

Учасники навчального семінару отримали інформацію про стратегії соціально-економічного розвитку, конкурс проектів Державного фонду регіонального розвитку, порядок та умови надання державної інфраструктурної субвенції ОТГ у 2018 році. Також опановували основи проектного менеджменту.

— Як показує міжнародний досвід проектної діяльності, в більшості розвинених країн світу одним із завдань місцевого самоврядування є пошук зовнішніх альтернативних джерел фінансування, налагодження співпраці з донорськими та грантовими організаціями, фондами. Залучення зовнішніх коштів громадами дозволяє вирішити багато важливих та актуальних питань розвитку спроможності, — переконана директор Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування Ірина Кудрик.

Заступник директора Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА Олександра Хомик зауважила:

— Підтримка проектів регіонального розвитку — один із пріоритетів державної політики. Цього року буде виділений значний ресурс на соціально-економічний розвиток територій — 5 мільярдів гривень, з Державного фонду регіонального розвитку — 6 мільярдів гривень. Але громадам важливо навчитися заробляти гроші самостійно із зовнішніх джерел, щоб бути незалежними та фінансово спроможними.

Представники ОТГ працювали над практичними завданнями: заповнювали форму технічного завдання на інвестиційну програму або проект регіонального розвитку, що може реалізовуватися за кошти ДФРР, вчилися оцінювати проекти за визначеними критеріями. Завдяки роботі в групах представники громад напрацювали ідеї для співробітництва та реалізації у майбутньому спільних проектів.