back

Страховий стаж - необхідний кожному

21 березня 2017

Поняття «страхового стажу» введено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058), який набув чинності з 1 січня 2004 року.

З цього часу поняття “трудовий стаж” замінюється поняттям “страховий стаж” та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії.

Під страховим стажем розуміють період, протягом якого особа або її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, п. 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Але варто зауважити, що записи в трудовій книжці про трудову діяльність працівника, що підтверджують трудовий стаж, не завжди відповідають його страховому стажу.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01 січня 2004 року, зараховуються до стажу на підставі записів трудової книжки та додаткових документів. Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий стаж перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

З 2004 року трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Інформацію про трудову діяльність людини починаючи з 01 січня 2004 року надає відділ персоніфікованого обліку, спираючись на загальнодержавну базу.

Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один робочий місяць, сума внеску до Пенсійного фонду повинна бути не меншою, ніж та, що обчислена із мінімальної заробітної плати, тобто не менше розміру мінімального страхового внеску.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати. Для цього необхідно звернутись до структурного підрозділу обслуговування громадян Пенсійного фонду України.

Якщо людина певний час ніде не працювала і не була застрахованою особою, то на цей період можна укласти договір про добровільну участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні терміном щонайменше на рік, звернувшись до органів державної фіскальної служби.

Як перевірити, чи сплачують за вас страхові внески і з якої заробітної плати? Це дуже просто зробити:

- прийти до будь-якого управління Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом, фахівці роздрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку, згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нарахували заробітну плату та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць.

- зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж. Для цього необхідно лише звернутися до управління Пенсійного фонду України з заявою, паспортом та ідентифікаційним кодом.

За більш детальною інформацією можна звернутись до Коропського відділу обслуговування громадян Сосницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: смт. Короп, вул. Горького, 9, або за телефоном 2-75-66.

 

За матеріалами Сосницького об’єднаного
управління Пенсійного фонду України