Н.-Сіверська РДА
  Анонси  Історична довідка

  Назад


  IІсторична довідка Новгород-Сіверського району


  1. Загальна геополітична інформація про район:

  Район утворений у 1923 році, розташований на півночі Чернігівської області, межує з Сосницьким, Коропським, Семенівським, Корюківським районами Чернігівської області; Шосткінським та Середино-Будським районами Сумської області та Погарським районом Російської Федерації.

  Відстань до обласного центру автошляхами – 176 км, залізничними шляхами – 287 км.

  На території району протікає 16 річок, значні площі навколо річок займають луки.

  55946 га займають ліси, в яких переважають породи: сосна, дуб, береза. З корисних копалин є великі запаси крейди, глини, піску, мергелю.

  Населених пунктів – 92:
  місто – 1

  сіл – 91
  Перші згадки про Новгород-Сіверський датовані 989 роком.

  Прабатьком сучасного Новгород-Сіверського району було Новгород-Сіверське князівство, створене відповідно до рішення з’їзду князів 1097 року. На території князівства, що становила понад 160 тисяч кв.км., знаходилося 300 городищ та понад 40 літописних міст, у тому числі Курськ, Брянськ, Стародуб, Рильськ, Путивль.

  Цілий комплекс безцінних архітектурних шедеврів надають дивовижної неповторності місту. Неможливо уявити Новгород-Сіверський без Спасо-Преображенського монастиря, комплексу культових, громадських і господарських споруд XII – XVII століть. Душею і серцем комплексу є Спасо-Преображенський собор - видатна пам’ятка архітектури доби класицизму, споруджений за проектом видатного архітектора Джакомо Кваренги у 1791 – 1796 роках. Тут знаходиться могила останнього гетьмана України - графа О.К.Розумовського.

  У 1990 році в архітектурному комплексі колишньої обителі відкрито єдиний не лише в Україні, а і поза її межами історико-культурний заповідник “Слово о полку Ігоревім”.

  Зразком оборонного мистецтва XVII століття є збудовані у 1680 році муровані стіни з вежами загальною довжиною 800 м. Улюбленою серед численних відвідувачів є Північна вежа, з висоти якої розгортається чаруючий краєвид деснянських просторів.

  Різні традиції зодчества різних епох демонструють інші численні архітектурні пам’ятки: Успенський собор (XVIII ст.), унікальна пам’ятка дерев’яної архітектури Микільська церква (1760р.), велична Тріумфальна арка (1787р.), споруджена на честь перебування у Новгороді-Сіверському Катерини II , за проектом Джакомо Кваренги.

  Про талант, майстерність зодчих пізніших часів свідчать будівлі Торгових рядів з підвалами і аркадною галереєю на фасаді, колишні купецькі будинки, будівлі чоловічої та жіночої гімназій. Значний інтерес становлять сучасні пам’ятники князю Ігорю, літописному Бояну, Ярославні, Богдану Хмельницькому, русичам-захисникам рідної землі, які прикрашають наймальовничіші куточки міста.

  Героїка Великої Вітчизняної війни зафіксована в скульптурній композиції “Жертвам фашизму”, яка розташована на стіні Спасо-Преображенського монастиря, перетвореного під час фашистської окупації в концентраційний табір, а в парку ім. Т.Г.Шевченка на Алеї героїв встановлено погруддя дев’яти героїв Радянського Союзу, уродженців Новгород- Сіверщини.

  Святими місцями для міста є стела – пам’ятник воїнам-визволителям, який височить у центрі та багатотисячне поховання військовополонених і новгород-сіверців у районі Покровщини.

  Всього ж у районі налічується 283 історичні та історико-архітектурні пам’ятки .

  Взято під охорону такі пам’ятники архітектури:

  -Будинок Земства

  -Будинок купця Медведєва

  -Чоловіча гімназія.

  Завдяки своїй унікальній історії та збереженням безцінного скарбу пам’яток археології, архітектури, культури місто включене до системи туристсько-краєзнавчих маршрутів “Намисто Славутича”. З Новгородом-Сіверським пов’язана перша згадка про Москву, про героя “Слово о полку Ігоревім” – князя Ігора Святославича.

  У ХУІІ ст. в Спасо-Преображенському монастирі відомим просвітителем Л.Барановичем була відкрита перша на Лівобережжі друкарня.

  Серед славетних людей, яких подарувала сіверська земля – видатний педагог К.Д.Ушинський; перший ректор Київського університету М.О.Максимович; винахідник і революціонер М.І.Кибальчич, відомі письменники М.Чалий, П.Куліш, Я.Костецький; історик, археолог Д.Я.Самоквасов, композитор Г.А.Рачинський, педагог В.М.Сорока-Росинський, хірург І.В.Буяльський.

  У Новгороді-Сіверському жила і вчилась Р.П.Іванченко – автор багатьох історичних романів, письменник, професор історії.

  Новгород-Сіверщина – батьківщина 9 Героїв Радянського Союзу.

  В історії Новгород-Сіверщини – ключ до її неповторності.

  У минулому на цій землі формувалися вектори культурно-історичного розвитку всієї держави. Її цінність визнавав перший Президент України, учений історик Михайло Грушевський, вона виколисала Президента Леоніда Кучму, надихнула на творчу працю цілу плеяду визначних провідників національної науки і культури. Її можливості невичерпані, як не вичерпна глибина її історії. Та попри значні резерви, культурно-історичну цінність, ця земля залишається практично невідомою за межами області.

  Назад  20 Жовтня 2017 09:37
  24 жовтня відбудеться засідання Колегії районної державної адміністрації з порядком дня: - Про хід виконання бюджету району на 2017 рік за підсумками 9 місяців. - Про стан реалізації державної політики у сфері соціального захисту учасників антитерористичної операції, членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб.